Wyrobienie paszportu dla kota

By móc podróżować z kotem za granicę, trzeba (o ile nie wprowadzono akurat zasady wyjątkowego przepuszczenia zwierząt, jak uczyniono w sprawie Ukrainy, będącej w dniu powstania tego wpisu pod atakiem) spełnić parę wymogów, a także wyrobić kotu paszport. Na ten temat nie mówi się zbyt dużo, często pojawia się szereg dezinformacji i straszenia, że to jest bardzo skomplikowane, więc postanowiłam napisać od siebie parę zdań, popartych własnym doświadczeniem, a także wiedzą otrzymaną w zaprzyjaźnionej przychodni dla zwierząt.


paszport dla kota, wyrobienie paszportu dla kota, gdzie paszport dla kota, ile kosztuje paszport dla kota, kto robi kocie paszporty, kiedy można zrobić kotu paszport, paszport kota wymagania, koci paszport, wyjazd z kotem za granicę, podróż z kotem do innego kraju, wyjazd z kotem wymogi, zasady przewozu kotów za granicę

Kiedy i jak - kluczowe informacje!

Paszport można wyrobić kotu u lekarza weterynarii posiadającego uprawnienia - dlatego właśnie najpierw należy zapytać lekarza prowadzącego zwierzę o to, czy w ogóle może coś takiego dla nas zrobić. Jeśli nie, trzeba będzie poszukać innej osoby. Może w tym pomóc specjalny rejestr lekarzy weterynarii uprawnionych do wydawania paszportów - link.

Warunkiem wystawienia paszportu jest:
 1. Zachipowanie kota,
 2. zarejestrowanie chipa,
 3. zaszczepienie kota na wściekliznę (i aktualność tego szczepienia).

Właśnie w tej kolejności! Nie na odwrót, ponieważ chip stanowi swego rodzaju identyfikator zwierzęcia. Tak to u nas funkcjonuje i gdybyśmy zrobili to w odwrotnej kolejności, mogłoby się okazać, że przed wyrobieniem paszportu będzie potrzebne ponowne szczepienie na wściekliznę - a to przecież byłoby bez sensu u kota, który niedawno był szczepiony. 

W skrócie: data wszczepienia chipa musi być wcześniejsza, niż data zaszczepienia kota na wściekliznę.

Nie jest więc prawdą, że możemy kota zachipować i wystawić mu paszport tego samego dnia!!!

To szczepienie na wściekliznę jest najważniejsze i musi być tą najbardziej aktualną rzeczą, wykonaną PO zachipowaniu!

Ponadto, szczepienie na wściekliznę zyskuje ważność dopiero po upływie 21 dni od jego wykonania! W związku z tym, od szczepienia na wściekliznę właśnie tyle dni musi minąć, nim zwierzę będzie mogło otrzymać paszport!

Jest to bardzo istotne, ponieważ w Polsce nie ma obowiązku szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie (z wyjątkiem obszarów objętych takim wymogiem ze względu na zwiększone ryzyko zakażenia wścieklizną), więc trzeba sobie to wszystko dobrze rozplanować.

paszport dla kota, wyrobienie paszportu dla kota, gdzie paszport dla kota, ile kosztuje paszport dla kota, kto robi kocie paszporty, kiedy można zrobić kotu paszport, paszport kota wymagania, koci paszport, wyjazd z kotem za granicę, podróż z kotem do innego kraju, wyjazd z kotem wymogi, zasady przewozu kotów za granicę

Co znajduje się w paszporcie?

Każdy paszport jest unikatem - nie ma drugiego takiego, a to za sprawą numeru na okładce, poprzedzonego literami symbolizującymi kraj, w którym został wydany (u nas PL).

W środku znajdują się m.in.:
 • noty dla lekarza weterynarii wypełniającego paszport (tu nie można popełnić błędu, szczególnie przy adresach i danych chipa/szczepienia)
 • miejsce na dane właściciela zwierzęcia,
 • miejsce na opis zwierzęcia (imię, garunek, rasa, płeć, data urodzenia, ubarwienie, ew. cechy charakterystyczne/znaki szczególne)
 • miejsce na dane odnośnie oznakowania (zachipowania)
 • miejsce na dane lekarza wystawiającego paszport
 • kilka stron na dane wykonanego (a także każdego przyszłego) szczepienia przeciwko wściekliźnie
 • miejsce na dane z badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania
 • miejsce na wpisy odnośnie odrobaczenia kota i miejsce na inne szczepienia
 • miejsce dla lekarza weterynarii do zaświadczenia o tym, że wszystko jest w porządku po przeprowadzeniu badania klinicznego
 • miejsce na ew. inne notatki.

UWAGA: Każdy wpis do paszportu dotyczący czy to badania, czy szczepienia, czy odrobaczenia, absolutnie MUSI być potwierdzony podpisem oraz pieczątką lekarza weterynarii. W przeciwnym razie wpis się nie liczy.

Wymogi przewozu psów, kotów i fretek w niektórych krajach

Wymieniłam te gatunki dlatego, że właśnie u nich w przypadku podróży za granicę na tereny krajów należących do Unii Europejskiej jest wymagane posiadanie paszportu. Dla zwierząt towarzyszących takich jak króliki, chomiki, myszy, szczury itp. nie są określone wymagania ani dokumentacja, chyba że przepisy kraju, do którego jest przemieszczane zwierzę, stanowią inaczej.

Co kraj to inne zasady, dlatego tak ważnym jest przeczytanie ich, zanim w ogóle zabierzemy się za temat podróżowania z kotem za granicę!

Poniżej przedstawiam przykładowe wymogi aktualne na dzień 4 marca 2022 (źródłem jest strona safe-animal.eu, będąca najbardziej znaną bazą zachipowanych zwierząt).

W Wielkiej Brytanii, oprócz zachipowania i szczepienia przeciwko wściekliźnie:

- zaświadczenie o leczeniu tasiemca - leczenie musi zawierać prazykwantel - podany przez lekarza weterynarii nie później niż 24 godziny (1 dzień) i nie więcej niż 120 godzin (5 dni) przed planowanym czasem przybycia do Wielkiej Brytanii. W przypadku nieprzestrzegania tej zasady zwierzę nie przekroczy granicy kraju i może zostać poddane kwarantannie,

- wypełnienie oświadczenia o przyjeździe w celach niekomercyjnych.

W Szwecji, oprócz zachipowania i szczepienia przeciwko wściekliźnie:

- zabrania się podróżowania z psem, kotem lub fretką w wieku poniżej 12 tygodni,
- trzeba również powiadomić służby celne o swoim przybyciu z pupilem.

W Belgii, oprócz zachipowania i szczepienia przeciwko wściekliźnie:

- zwierzę domowe musi mieć co najmniej 12 tygodni w dniu podania szczepionki, a okres ważności szczepienia rozpoczyna się od ustalenia odporności ochronnej, która nie może być mniejsza niż 21 dni, młode zwierzęta mogą więc wjechać do Belgii najwcześniej w wieku 15 tygodni.

We Włoszech, oprócz zachipowania i szczepienia przeciwko wściekliźnie:

- zabrania się przemieszczania psów, kotów i fretek do Włoch:
 • w wieku poniżej dwunastu tygodni, które nie zostały zaszczepione na wściekliznę,
 • w wieku od dwunastu do szesnastu tygodni, jeżeli szczepienie zostało zrobione zbyt późno (szczepienie zaczyna chronić pupila po 21 dniach).

Ponadto, w sytuacjach niestandardowych (np. podróż z więcej niż 5 zwierząt lub podróż ze zwierzęciem, które nie należy do nas) należy wykonać dodatkowe działania, o których można już poczytać na stronie safe-animal lub na stronie wetgiw.gov.pl.

O to samo proszę, jeśli któryś z przykładów nie jest jasny lub wymaga rozwinięcia lub po prostu trzeba pobrać jakiś formularz (np. oświadczenie o przybyciu w celach niekomercyjnych) - wszystko znajduje się na powyżej wymienionych stronach i tam odsyłam.

paszport dla kota, wyrobienie paszportu dla kota, gdzie paszport dla kota, ile kosztuje paszport dla kota, kto robi kocie paszporty, kiedy można zrobić kotu paszport, paszport kota wymagania, koci paszport, wyjazd z kotem za granicę, podróż z kotem do innego kraju, wyjazd z kotem wymogi, zasady przewozu kotów za granicę

Ile kosztuje paszport dla kota?

Cena samego paszportu dla kota została ustalona z góry i jest to koszt 100 zł za 1 paszport. Tyle też zapłaciłam niedawno ja, więc nic się w tej kwestii nie zmieniło.

Natomiast cena zachipowania czy szczepień jest już indywidualna i zależy od zakładu weterynaryjnego.

1 komentarz:

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania, dziękuję ♥

Obsługiwane przez usługę Blogger.