Badanie krwi kota - dlaczego jest ważne?

1:57 PM

Badanie krwi jest jednym z najczęściej zlecanych badań, ale czy jest wykonywane wystarczająco często u pojedynczego pacjenta? Jak się miewa świadomość kocich opiekunów w tym temacie? Czy zastanawialiście się kiedyś nad czasem, po którym należy takie badania u kota powtórzyć? Czy częstotliwość badania zależy od rasy, a może od wieku? Po przeczytaniu poniższego artykułu poznacie odpowiedź!


badanie krwi kota, morfologia kot, biochemia kot, jonogram kot, badanie kota, kot weterynarz, profilaktyka zdrowotna kot, kocie zdrowie, jak dbać o zdrowie kota, co ile badanie krwi u kota, jakie badania robić kotu, czy warto robić kotu badania, kastracja kota, usunięcie zębów kota

Co daje nam badanie krwi kota?

To właśnie od badania krwi zaczyna się najczęściej, by później na jego podstawie dobrać kolejne badania laboratoryjne w celu zdiagnozowania problemu.

Badanie to można podzielić na morfologiczne oraz biochemiczne. To pierwsze dostarcza nam wielu informacji na temat stanu zdrowia kota, natomiast drugie (zwane często "biochemią") określa działanie poszczególnych narządów w jego organizmie.

Badanie krwi pozwala kontrolować nie tylko ogólny stan naszego zwierzęcia, ale też terapię (jeśli jest aktualnie prowadzona).

Również pod względem behawioralnym badanie krwi bywa bardzo pomocne - zaleca się je m.in. przy agresji, nadmiernej wokalizacji, zachowaniach kompulsywnych.

Ponadto, dodatkowe wykonanie jonogramu przy badaniu krwi pozwala określić, czy w organizmie kota są ewentualne niedobory lub nadmiary - a to ważny aspekt (również przy układaniu kociej diety).

Jak często powinno się wykonywać kotu badanie krwi?

Kotom dorosłym zaleca się wykonywać badanie krwi co rok, a kotom starszym nawet co pół roku.

Nie co 3 lata, nie co 5. Systematyczność jest tutaj kluczowa i pozwala na wczesne wykrycie przeróżnych chorób!

My, ludzie, co rok chodzimy (a przynajmniej powinniśmy) zbadać krew, by skontrolować swój stan zdrowia. Dlaczego więc mielibyśmy nie czynić podobnie z kotem? :)


Badanie krwi powinno się wykonywać również przed planowanym zabiegiem chirurgicznym

Pozwoli to na oszacowanie stopnia ryzyka, bowiem nie każdy organizm w danym momencie nadaje się na jakiekolwiek zabiegi. Uwierzcie mi, tego nie wolno lekceważyć.

Kastracja? Najpierw badanie krwi.

Usunięcie zębów? Najpierw badanie krwi.

I tak dalej...

O reszcie informuje lekarz weterynarii

Lekarz prowadzący danego kota powinien wydać jego opiekunowi instrukcję (najlepiej na papierze, nie ustnie) odnośnie przygotowania się do badania krwi kota. Z mojego doświadczenia wynika, że wtedy wszystko idzie zgodnie z planem i nie ma potrzeby przekładania wizyty, bo, na przykład, opiekun nie wiedział, że kot powinien być na czczo.

Nikt nie rodzi się z wiedzą, dlatego uważam, że ogromną rolę ma tu do odegrania lekarz weterynarii. Powinien przede wszystkim jasno określić zasady, wytłumaczyć, jak wygląda badanie, jak się do niego przygotować i pod koniec zapytać opiekuna, czy na pewno wszystko jest zrozumiałe. W ten sposób naprawdę wszystkim będzie się żyło łatwiej, a i uśmiech będzie się pojawiał częściej :).

Świadomość opiekunów rośnie

Bardzo mnie cieszy fakt, że coraz więcej opiekunów jest chętnych systematycznie badać swoje koty. Nie tylko, gdy pojawi się jakiś problem, ale też profilaktycznie. 

Profilaktyka jest niezwykle ważna i jeśli jej przypilnujemy, może nam się udać uniknąć naprawdę wielu problemów z kocim zdrowiem.

badanie krwi kota, morfologia kot, biochemia kot, jonogram kot, badanie kota, kot weterynarz, profilaktyka zdrowotna kot, kocie zdrowie, jak dbać o zdrowie kota, co ile badanie krwi u kota, jakie badania robić kotu, czy warto robić kotu badania, kastracja kota, usunięcie zębów kota

Moja jedna rada

Gdy już wybieracie się z kotem na badanie krwi, warto wykonać morfologię, biochemię i jonogram (najlepiej rozszerzony). Razem. Za jednym zamachem. Taki pakiet pozwoli na uzyskanie bardziej szczegółowych informacji na temat stanu zdrowia kota.

Jest to również ważne przy konsultacjach - czy to behawioralnych, czy to dietetycznych.

Szczegółowe wyniki są tam bowiem pożądane i będzie trzeba się po nie udać, jeśli, przykładowo, będziemy mieli tylko morfologię. Myślę, że nie ma sensu kota męczyć i kilka razy zabierać go na badanie na czczo, gdy można wykonać taki ładny, pełen pakiet podczas jednej wizyty.

2 komentarze:

  1. Bardzo dobrze, że powstał taki post. Należy uświadamiać, że badanie krwi kota jest bardzo ważne! :)
    Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania, dziękuję ♥

Obsługiwane przez usługę Blogger.