Znaczenie wody w diecie kota

Kot jest zwierzęciem pochodzącym z rejonów zdecydowanie ubogich w wodę. Przeważnie pobiera ją z pokarmu o dużej wilgotności. Jednak w żadnym wypadku nie oznacza to, że kot w ogóle nie potrzebuje dostępu do świeżej wody.

woda w diecie kota, kocia dieta, woda dla kota, kot i woda, znaczenie wody w kociej diecie, czy kot potrzebuje wody, co pije kot, kot nawodnienie, kocie potrzeby, jak zachęcić kota do picia wody, kot za mało pije, kot warszawski

Rola wody

Woda stanowi rozpuszczalnik dla sporej ilości związków chemicznych, a na dodatek to w niej zachodzi transport substancji odżywczych, enzymów trawiennych i produktów przemiany materii. Bierze też udział w procesie hydrolizy oraz odpowiada za termoregulację organizmu. (Ceregrzyn, Lechowski, Barszczewska)

Wilgotność a karma

Rodzaj karmy stanowi o jej wilgotności i tym samym:
- karma sucha: 3-10% wody
- karma półwilgotna/półsucha: 23-40% wody
- karma wilgotna: ok. 68-83% wody
- mieszanka BARF: ok. 72-75% wody.

Tutaj ważna informacja: W naturze wilgotność kocich ofiar wynosi około 72-78%.

Już na tej podstawie łatwo jest zauważyć, że karma sucha zdecydowanie nie zaspokaja kociego zapotrzebowania na wodę – by uzupełnić braki w nawodnieniu, kot musiałby wypijać ponad 1 szklankę wody dziennie! A to jest kompletnie niewykonalne.

Podawanie kotu wyłącznie suchej karmy na każdy posiłek jest więc wysoce niezalecane.

Ja zdecydowanie nakłaniam tutaj kocich opiekunów do karmienia wyłącznie pokarmem o wysokiej wilgotności (karma mokra lub BARF).

Przy zmianie modelu żywienia z karmy suchej na wyłącznie karmę mokrą, zupełnie normalnym będzie stwierdzenie przez opiekuna, że teraz kot znacznie rzadziej pije wodę. Inną, ważną kwestią będzie tutaj prawidłowe przestawienie kota na nową karmę, o czym można przeczytać tu.

Pobór wody a wiek

Należy pamiętać, że ilość wody pobieranej przez kota jest również zależna od jego wieku. Młode koty będą piły zdecydowanie więcej, niż koty starsze, nie mówiąc już o kotach geriatrycznych.

woda w diecie kota, kocia dieta, woda dla kota, kot i woda, znaczenie wody w kociej diecie, czy kot potrzebuje wody, co pije kot, kot nawodnienie, kocie potrzeby, jak zachęcić kota do picia wody, kot za mało pije, kot warszawski


Warto uatrakcyjnić kotu wodę

Są sposoby na zachęcenie kota do picia wody, a warto to zrobić nie tylko dla kotów chorych i starszych :). Dbanie o prawidłowe nawodnienie kota to obowiązek odpowiedzialnego opiekuna.

By uatrakcyjnić wodę, można chociażby zakupić kocią fontannę – na rynku mamy szeroki wybór, ale warto zwrócić uwagę, by to nie była fontanna zbyt „gwałtowna”. To ważne szczególnie w przypadku nieco wycofanych kotów, które szybko opadający, pryskający na wiele stron strumień raczej zniechęci. Istnieją fontanny o „spokojniejszych” strumieniach, leniwie wpadających do niżej położonych zagłębień.

Przykładowo, my posiadamy fontannę Cat Mate z zooplus.pl, która ma poidełka na różnych wysokościach.

Oczywiście znajdzie się też wiele kotów, które właśnie wolą, gdy strumień jest dłuższy i widoczny, wtedy próbują go dotykać łapką i mają z tego frajdę :) – zaobserwować to można u większości kociąt.

Oprócz tego, warto pamiętać, że kot o wiele chętniej wypije wodę z szerokiej miski napełnionej po brzegi. Wiąże się to zarówno z unikaniem dotykania wibrysami ścianek miski, jak i z samym faktem schylania się. Ponadto, koty chętniej piją z naczyń przezroczystych.

Jeśli opiekun zauważył, że kot zlizuje wodę z dużej, dekoracyjnej misy – może właśnie warto pomyśleć o takim sposobie?

woda w diecie kota, kocia dieta, woda dla kota, kot i woda, znaczenie wody w kociej diecie, czy kot potrzebuje wody, co pije kot, kot nawodnienie, kocie potrzeby, jak zachęcić kota do picia wody, kot za mało pije, kot warszawski
Nigdzie nie zostało powiedziane, że kot musi pić z kociej miski :)

Najważniejsze: woda musi być świeża!

Opiekun ma obowiązek zapewnić kotu dostęp do świeżej wody, dlatego codzienne wymienianie jej jest tu kluczowym aspektem. Często nawet trzeba to robić więcej niż raz dziennie, głównie ze względu na osadzające się w naczyniu bakterie.

Warto również odnotować, że nie podaje się kotom wody mineralnej przeznaczonej dla ludzi – wysoko zmineralizowana woda nie jest odpowiednia dla kota (to proste: zawarte w niej minerały zostały dobrane pod dzienne zapotrzebowanie ludzi, nie kotów).

Podsumowując, woda jest niezbędna w diecie kota, nigdy nie może jej zabraknąć. Obserwowanie jej poboru przez kota jest istotnym elementem opieki nad nim. 

Bibliografia

M. Ceregrzyn, R. Lechowski, B. Barszczewska. Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii. Wyd. 1. 2013.W razie wątpliwości odnośnie nawodnienia czy problemów z zachęceniem kota do picia wody, zapraszam do kontaktu! Sposobów na uatrakcyjnienie kotu wody jest jeszcze sporo, tu trzeba kombinować. Doradzę :).


Brak komentarzy:

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania, dziękuję ♥

Obsługiwane przez usługę Blogger.