Saszetki Raw Paleo Sterilised – recenzja

Ostatnią karmą, jaką przetestowałyśmy z Fryzią dla Plebiscytu Sfinksy 2020, jest Raw Paleo od polskiej firmy VetExpert. Jest to pełnowartościowa karma mokra dla kotów po zabiegu kastracji. Jak wypadła w testach? Zapraszam do lektury ;).

raw paleo sterilised, raw paleo opinie, raw paleo recenzja, vetexpert, plebiscyt sfinksy, sfinksy 2020, karma dla kota kastrowanego, kot warszawski

Kilka słów o firmie

VetExpert to znana firma założona w 2008 roku w Warszawie. Zdobyła wiele nagród, w tym Top For Dog 2017 za produkt VetoSkin w kategorii Profilaktyka. Program firmy, „VetExpert University”, umożliwia wymianę wiedzy i doświadczenia z lekarzami weterynarii. 

Na stronie głównej firmy możemy przeczytać:
Zespół VetExpert tworzy wysokiej jakości testy diagnostyczne, produkty pielęgnacyjne, diety weterynaryjne i suplementy. Sięga po nie tysiące lekarzy weterynarii, hodowców i opiekunów zwierząt w ponad 20 krajach.
W Polsce VetExpert jest liderem zaufania wśród lekarzy weterynarii (badanie TNS 2016). Nasza wiedza, pasja i profesjonalizm zostały wielokrotnie dostrzeżone i nagrodzone zarówno przez lekarzy weterynarii, jak i opiekunów zwierząt. Koncepcja tworzenia produktów „VetExpert. Based on evidence” gwarantuje widoczne rezultaty wsparte dowodami naukowymi – silniejsze, zdrowsze i szczęśliwsze zwierzęta.

raw paleo sterilised, raw paleo opinie, raw paleo recenzja, vetexpert, plebiscyt sfinksy, sfinksy 2020, kot warszawski

Raw Paleo Sterilised

Linia Raw Paleo to karma stworzona z myślą o kociej naturze. Zawiera taurynę, nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, a do tego sporo mięsa i podrobów. Składniki są jakości Human Grade, czyli takie, które dopuszczono do spożycia przez ludzi. W karmie nie ma zbóż, zdecydowanie nie zawiera też ona przemielonych kości, soi, cukru, sztucznych barwników, konserwantów i polepszaczy smaku.

Jedynym sproszkowanym produktem są tutaj skorupki jaj, które są naturalnym źródłem wapnia, wspierają odbudowę chrząstki stawowej i dbają o zdrowy rozwój kości.

Karmy zawierają też L-Karnitynę, która przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, poprawia wytrzymałość i wspomaga regenerację mięśni po intensywnej zabawie.

Warto zauważyć, że karmy z tej linii są monoproteinowe – białko w karmie pochodzi z jednego źródła, np. tylko z indyka.

raw paleo sterilised, raw paleo opinie, raw paleo recenzja, vetexpert, plebiscyt sfinksy, sfinksy 2020, kot warszawski

Sprawdźmy skład!

Do przetestowania otrzymałyśmy trzy smaki: dziczyzna, indyk i wołowina.

Przedstawię Wam składy dwóch saszetek po 100g (wypełnionych aż po brzegi! :)).

Raw Paleo Sterilised – WOŁOWINA

Skład: wołowina i podroby z wołowiny 68% (serca, mięso wołowe, wątroba, płuca), rosół z wołowiny 29%, słodkie ziemniaki 2%, minerały 1 %.

Stosunek ilości mięsa mięśniowego do podrobów wynosi 50%/50%.

Analiza składu: białko 10,6%, tłuszcz 6,7%, włókno surowe 0,5%, popiół surowy 2,1%, wilgotność 78,0%.

Fosfor: 0,15%-0,19%
Wapń: 0,20%-0,26%

Dodatki żywieniowe w kg: Witamina D3 200 IU, cynk (jako jednowodny siarczan cynku) 25 mg, mangan (jako siarczan manganu II, jednowodny) 1,4 mg, jod (jako jodan wapnia, bezwodny) 0,75 mg, DL- metionina 20mg, L- karnityna 200mg, Tauryna 1500mg.

Moje wyliczenia:
Węglowodany w suchej masie: 9,5%
Białko w suchej masie: 48%

Raw Paleo Sterilised – INDYK

Skład: Indyk i podroby z indyka 68% (serca, mięso indycze, wątroba, szyje), rosół z indyka 29%, ryż 2%, minerały 1 %.

Stosunek ilości mięsa mięśniowego do podrobów wynosi 50%/50%.

Analiza składu: białko 10,2%, tłuszcz 5,1%, włókno surowe 0,5%, popiół surowy 2,5%, wilgotność 77,0%.

Fosfor: 0,15%-0,19%
Wapń: 0,20%-0,26%

Dodatki żywieniowe w kg: Witamina D3 200 IU, cynk (jako jednowodny siarczan cynku) 25 mg, mangan (jako siarczan manganu II, jednowodny) 1,4 mg, jod (jako jodan wapnia, bezwodny) 0,75 mg, miedź (jako siarczan miedzi pięciowodny) 1mg, DL- metionina 20mg, L- karnityna 200mg, Tauryna 1500mg.

Moje wyliczenia:
Węglowodany w suchej masie: 20%
Białko w suchej masie: 44%


Mamy w nawiasach wyszczególnione źródło pochodzenia mięsa mięśniowego i podrobów, co jest bardzo cenną informacją dla świadomego opiekuna kota. Dodatkowo podano stosunek ilości jednego do drugiego, co dla mnie jest naprawdę godne pochwały, bo nie widziałam jeszcze, żeby inne firmy były tak szczere. Brawo!

W analizie składu podano dokładną ilość wapnia i fosforu. Jak wiemy, prawidłowy stosunek wapnia do fosforu powinien wynosić 1.15:1.1, dopuszczalne jest 1.20:1.1 (wynik w przybliżeniu: 1,1). Tutaj mamy wynik 1,3. Mogło być trochę lepiej :).

Mamy witaminę D3 i to tyle, jeśli chodzi o witaminy. Szkoda, że nie ma ich więcej.
Jest za to sporo wartościowych minerałów i tauryna w zadowalającej ilości 1500mg.
Dziwi mnie różnica w ilości węglowodanów. Jedna saszetka ma ich 9,5%, druga 20%. 
Nie jestem pewna, z czego to wynika.

Ilość białka w suchej masie jest w porządku :).

raw paleo sterilised, raw paleo opinie, raw paleo recenzja, vetexpert, plebiscyt sfinksy, sfinksy 2020, kot warszawski
Do testów przyszło tyyyyyle saszetek! To się ceni! :)

Saszetki Raw Paleo Sterilised odznaczają się przede wszystkim tym, że ich składniki są wysokiej jakości, bo jest to Human Grade – co jest na rynku zoologicznym rzadkością. Cieszy mnie, że firma VetExpert tworzy świadomie, szczerze, bez ukrywania faktów. Składy są jasne, wyszczególnione – takie, jakie lubię. Karma nie zawiera zbóż, nie dopatrzymy się tu zbędnych polepszaczy i szkodliwych konserwantów.

Stosunek mięsa mięśniowego do podrobów cieszy mnie, a kotka po zjedzeniu karmy była nasycona – nie domagała się więcej, jak po zjedzeniu innej karmy niższej jakości, w której przeważały podroby.

Duży plus daję za to, że karmy są monoproteinowe – świetnie sprawdzą się w pracy nad kocią alergią pokarmową, kiedy to trzeba znaleźć jej źródło.


Fryzi karma bardzo posmakowała, a konsystencja zbitej mielonki z drobinkami tłuszczyku należy chyba do jej ulubionych! Po zjedzeniu posiłku oblizywała się ze smakiem i szła odpocząć, „żeby się w żołądku ułożyło” ;). Widać, że była najedzona. 

Odnośnie smaków, każdy jej pasował. Zarówno karmę z indyka, jak i z wołowiny i z dziczyzny zjadała z prawdziwą przyjemnością. Skłaniamy się jednak ku wołowinie z racji mniejszej ilości węglowodanów :).


Serdecznie dziękuję firmie VetExpert i Sfinksom za możliwość przetestowania produktu!


Brak komentarzy:

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania, dziękuję ♥

Obsługiwane przez usługę Blogger.