Dlaczego mój kot linieje?


Opiekunowie kotów często zaczynają się niepokoić, gdy ich mruczki zaczynają linieć, szczególnie, gdy mieszkają z tymi zwierzętami po raz pierwszy w życiu. Kiedy linienie jest zjawiskiem normalnym, a kiedy faktycznie należy zareagować?

Kot linieje
Linieją wszystkie koty długowłose, półdługowłose i krótkowłose.

Koty linieją i jest to rzecz naturalna, o ile nie towarzyszą temu niepokojące objawy

Koty wychodzące linieją wiosną oraz jesienią – zmieniają wtedy swoją okrywę włosową i jest to zupełnie naturalne. Jesienią następuje wymiana sierści na grubszą, wiosną zaś zaczyna ona wypadać, by przystosować organizm do cieplejszych temperatur.

Koty niewychodzące mogą linieć całym rokiem, ze względu na m.in. ogrzewanie, sztuczne oświetlenie. To też jest zupełnie normalne!

Szczególnie widoczne na meblach i podłodze będzie futro kota długowłosego. Takiego kota trzeba po prostu systematycznie czesać. Jeśli odkryjemy gdzieś sierściowy „puszek”, nie ma powodów do paniki. Mając Ragdoll’a, przywykłam do takiego widoku… :)

Kot linieje
Sierść, która uzbierała się na "nieodkłaczonym" fotelu po przejechaniu po nim dłonią.


Kiedy należy się niepokoić?

Zdarza się, że wypadająca sierść jest oznaką choroby, pasożytów lub innych zmian w kocim organizmie. Do lekarza weterynarii, a później często też do doświadczonego behawiorysty/dietetyka, trzeba się zgłosić niezwłocznie, gdy:

  • Codziennie zaczynamy znajdować naprawdę spore kępki sierści
  • Oprócz gubienia sierści kot częściej się drapie
  • Kot zauważalnie łysieje
  • Kot zaniedbuje swoją higienę (sierść staje się matowa, posklejana) lub wręcz odwrotnie, dba o higienę zbyt intensywnie i ciągle się wylizuje
  • Zmienia się kolor skóry kota
  • Zmienia się zachowanie kota (i jest to zmiana nagła, np. pojawia się agresja, apatia itp.)
  • Podejrzewamy u kota stres

Przy nadmiernym wypadaniu sierści trzeba też zwrócić uwagę na kocią dietę

Zazwyczaj bardziej linieją koty, które spożywają słabej jakości karmę, dlatego zaleca się zbilansowaną dietę wysokomięsną, bogatą w dobrej jakości białko, zawierającą podstawowe witaminy i minerały. Przykładowe, dobrej jakości karmy oraz wskazówki nt. ich składu, znajdziecie tutaj.

Nadmierne wypadanie sierści bywa również objawem alergii pokarmowej na dany składnik. Warto się temu przyjrzeć, udać się do specjalisty i wprowadzić dietę eliminacyjną. Pomoże ona w ustaleniu, jaki konkretny składnik karmy uczulił kota. Wspomnę tutaj, że kot może uczulić się nagle na dany składnik nawet jeśli jadł daną karmę od lat.

Czy przy niepokojących objawach zawsze należy udać się do specjalisty?

Tak, ponieważ nie jesteśmy w stanie sami stwierdzić, co naszemu kotu dolega. Możemy prowadzić domysły, jednak potrzebujemy badań (!) oraz osoby, która zna się na rzeczy.

Brak komentarzy:

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania, dziękuję ♥

Obsługiwane przez usługę Blogger.