Psie i kocie oczy - jak o nie dbać?

Wielu opiekunów zastanawia się, jak prawidłowo czyścić oczy swoich czworonogów, czy są do tego potrzebne specjalne preparaty, czy robić to często… . Postanowiłam odpowiedzieć na te pytania :).

A jeśli ktoś chciałby również poczytać o pielęgnacji uszu lub zębów, zapraszam tutaj i tu.

Jak dbać o psie oczy

Czym czyścić oczy psa/kota?

Jeśli nasze zwierzę nie cierpi na żadne schorzenia, wystarczy sterylny, nierozwarstwiający się wacik zmoczony ciepłą wodą (może być przegotowana, ale pamiętamy wtedy, by poczekać, aż przestygnie!). O co chodzi z warstwami? O to, że wszelkie nitki i tzw. paprochy, które przy przemywaniu wejdą do oka, tylko je dodatkowo podrażnią.

Zdarzają się jednak przypadki, gdy zwierzę ma konkretny problem z oczami – wtedy najlepiej udać się po poradę do lekarza weterynarii.

Istnieją różne preparaty do higieny oczu psów i kotów, ale powinno się sprawdzać ich skład i nie trzeba po nie sięgać, jeśli nie ma wyraźnej potrzeby/jeśli chodzi nam tylko o regularną pielęgnację.

Pamiętam, że po przygarnięciu Łaci zakupiłam w gabinecie weterynaryjnym specjalne krople, bo jej oczy, jak to często bywa u bezdomnych zwierząt, były po prostu zaniedbane. Pojawiała się też niewielka ilość wydzieliny, z którą krople dość szybko sobie poradziły.  Od czasu wyeliminowania problemu przemywamy oczka już tylko mokrym wacikiem.

Czym nie czyścić oczu psa/kota?

Nie używamy żadnych leków przeznaczonych dla ludzi. Nie kombinujemy samodzielnie, nie leczymy na własną rękę – zawsze w przypadku wystąpienia zmian w okolicy oczu zgłaszamy się do lekarza weterynarii. Działając „po swojemu” możemy narobić tylko więcej szkód.

Nie powinno się też czyścić oczu naszych pupili naparem z rumianku! Wbrew powszechnej opinii, podrażnia on oczy zwierząt i może doprowadzić do głębszego wniknięcia bakterii.

Jak prawidłowo czyścić oczy psa/kota?

Wacik i zwykłe przemywanie wodą

Przede wszystkim robimy to delikatnie. Zawsze zaczynamy od wewnętrznego kącika oka i powoli przesuwamy ku zewnętrznemu. Nie dotykamy potem ponownie wewnętrznego tą samą, brudną już częścią wacika. Możemy też krótko przytrzymać nasączony ciepłą wodą wacik przy oku zwierzęcia, robiąc mu w ten sposób delikatne okłady.

Specjalne krople

Zakrapiamy krople do oczu zwierzęcia wg zaleceń, po czym ich nadmiar zbieramy sterylnym gazikiem lub wacikiem, w taki sam sposób, jak powyżej (zaczynamy od wewn. kącika oka).

Jak często czyścić oczy psa/kota?

W przypadku schorzeń – dopytujemy lekarza weterynarii.

W przypadku zwyczajnej pielęgnacji, myślę, że nie wolno przesadzać. Profilaktycznie, gdy nie ma żadnych niepokojących objawów, można to zrobić góra raz na miesiąc-dwa.

Delikatnie przemywamy oczy zwierzęcia również wtedy, gdy widzimy, że zwierzę częściej drapie się w okolicy oczu, gdy oczy są zaczerwienione lub gdy wrócimy ze spaceru po plaży/kwiecistej łące.

U których ras powinno się bardziej zwracać uwagę na stan oczu?

Powinniśmy częściej sprawdzać stan oczu u psów ras białych, ponieważ często zatyka się ich kanalik nosowo-łzowy.

U kotów jest natomiast tak, że wszystkie rasy tego gatunku mają skrócone kanaliki, więc kontrola stanu ich oczu też jest bardzo ważna.

Jak dbać o kocie oczy

Podsumowując, nie tyle pielęgnacja oczu psów i kotów powinna być częsta, a ich kontrola. Ważne jest również udanie się do lekarza weterynarii, gdy zauważymy coś niepokojącego :).

1 komentarz:

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania, dziękuję ♥

Obsługiwane przez usługę Blogger.