Sfinksy 2019 - relacja z komentarzem

6:54 PM

Pierwszy w Polsce plebiscyt na najlepsze produkty dla kotów


20 marca odbył się ważny plebiscyt. Ważny, ponieważ do tej pory nikt nie nagradzał kocich produktów i dopiero dzięki pani Ninie Gowin, redaktor naczelnej magazynu Trzy Koty, w 2019 roku powstał plebiscyt Sfinksy 2019. Można go było obejrzeć podczas transmisji na żywo na kanale YouTube Pet Biznes, a od dziś można również obejrzeć nagranie z tego wydarzenia.Plebiscyt ten okazał się naprawdę wyjątkowy nie tylko ze względu na pomysł i staranną realizację, ale też z powodu kapituły, do której należeli m.in. Andrzej Kłosiński (behawiorysta i dyrektor COAPE Polska), Alicja Kulbicka (prezes wydawnictwa Media Experts, wydawcy miesięcznika Rynek Zoologiczny), Zbigniew Joniec (organizator Targów PET EXPO), Zofia Gaińska (właścicielka jednego z pierwszych w Polsce Centrum Rehabilitacji Kotów i Psów Animal Center).

Członkowie kapituły Sfinksów 2019. Źródło: https://www.facebook.com/sfinksy.plebiscyt/

Oprócz tej grupy ludzi, którzy tak wiele robią w swoim życiu dla zwierząt, bardzo miłym zaskoczeniem było rozpoczęcie plebiscytu od zwrócenia uwagi na tych naprawdę potrzebujących – Fundacja JaPaczeSercem niosąca pomoc ślepym kotom otrzymała aż 4 vouchery, w tym od firmy Empire oraz 1000 zł na produkty marki VetFood. Brawo!

Podczas plebiscytu Sfinksy 2019 ogłoszono i nagrodzono zwycięzców, na których produkty każdy mógł głosować do 11 marca poprzez stronę internetową http://www.sfinksy.pl. System głosowania pozwalał na oddanie tylko jednego głosu w danej kategorii.

A kategorii było aż dwanaście! Dla zwycięzców przygotowano specjalne statuetki, które wręczały znane osobowości (i jednocześnie Kociarze ;)): piosenkarka Majka Jeżowska, saksofonista Marcin Nowakowski, artystka i hodowczyni kotów Jesika, blogerka/influencerka Eliza Gwiazda, aktorka Dagmara Chmielecka i inni.

Rozczarowujący był fakt, że przy niektórych kategoriach do wręczenia nagrody potrzebny był zastępca, ponieważ nie przyszedł któryś z artystów. Nie jest to oczywiście w żadnej mierze wina Sfinksów, to osoby, które się nie stawiły, powinny były o tym wcześniej uprzedzić.

A tak wyglądały dyplomy i statuetki. Źródło: https://www.facebook.com/sfinksy.plebiscyt/

Lista nagrodzonych marek w plebiscycie Sfinksy 2019


Kategoria I. Inicjatywa społeczna.


Zwycięzca: Ochota Na Kota

Ten wynik bardzo mi się podoba, ponieważ cicho kibicowałam Ochocie Na Kota i całemu Paluchowi :). Bardzo podoba mi się ich inicjatywa, ponieważ umieścili lokal w znanej, warszawskiej dzielnicy, co zachęca wielu mieszkańców do odwiedzin i pochylenia się nad sprawą bezdomnych kotów. Coś takiego wręcz trzeba promować!

Kategoria II. Weterynarz Roku.


Zwycięzca: Radosław Fedaczyński z lecznicy dla zwierząt „Ada” w Przemyślu

Niespodzianką był tutaj dodatkowo wręczony voucher o wartości 3000zł na produkty firmy VetExpert, wręczony przez Ewelinę Kassner.

Kategoria III. Sklep internetowy.


Wyróżnienie: The Miss Cat
Zwycięzca: Fera.pl

Nie wypowiem się na temat żadnej z firm, ponieważ nigdy niczego u nich nie kupowałam. Mogę jedynie przyznać, że bardzo korci mnie zakupienie pewnych pięknych legowisk od The Miss Cat ;).

Kategoria IV. Suplementy i witaminy.


Wyróżnienie: VetExpert za produkt Vetoskin
Zwycięzca: VetFood za linię produktów Flora

Obydwie marki są mi znane, korzystamy z ich produktów (choć nie akurat tych) i cieszę się, że zostały nagrodzone.

Kategoria V. Profilaktyka i zdrowie.


Wyróżnienie: ScanVet oraz Aptus
Zwycięzca: VetExpert za produkt VetoMune

Tym razem VetExpert otrzymał nawet statuetkę! Choć mojej kotce nie są na tę chwilę potrzebne produkty poprawiające odporność, jestem tej firmie ogromnie wdzięczna za wyprodukowanie kapsułek uspokajających w postaci twist-off, KalmVet, które podawałam swojej kotce przed podróżą, gdy dopiero się do niej przyzwyczajała. Przydały się również innym kotom z rodziny.

Kategoria VI. Preparaty i produkty pielęgnacyjne.


Wyróżnienie: VetExpert
Zwycięzca: VetFood linia stomatologiczna

Znów te same marki, a wygrał VetFood, za to, że dba o zęby naszych mruczków. Sama głosowałam tutaj na tę linię, bo z zalecenia lekarza weterynarii czyszczę mojej kotce zęby żelem Maxi/Guard OraZn.

Kategoria VII. Czystość i higiena.


Wyróżnienie: Fera.pl za żwirek silikonowy Aristocat oraz Ottimo za neutralizator zapachów OdorGone
Zwycięzca: Partner In Pet Food za żwirek bentonitowy Higio

Tutaj bym polemizowała, ponieważ nigdy nie polecam żwirków silikonowych (nazywanych poprawnie silikatowymi). Są po prostu sztuczne (kot w naturze nie korzystałby z takiego podłoża), ale niestety wyniki głosowania pokazują, jak wielu ludzi z nich korzysta i nie są świadomi tego, że koty wolą żwirki naturalne. Poza tym, dla mnie żwirki silikatowe są przeciwieństwem higieny, ponieważ kryształki pochłaniają mocz i kot stąpa po takich przez 2-3 tygodnie (bo żwirek tego typu wyrzuca się z kuwety dopiero wtedy, gdy kompletnie zżółknie). Ze żwirków bentonitowych też nie korzystamy, bo używamy tych drewnianych. Jednak muszę przyznać, że bentonitowe o wiele lepiej sprawują się w fundacjach, ponieważ są drobne i wydajne. Starczają na długo i są przede wszystkim tańsze.

Kategoria VIII. Zabawki i drapaki.


Wyróżnienie: Drapaki Rogacki oraz Dingo
Zwycięzca: The Miss Cat za zabawkę „Kopacz”

Nie dziwię się, The Miss Cat wykonuje naprawdę ciekawe produkty, a drapak przedstawiony przez firmę Drapaki Rogacki wygląda na bardzo, bardzo solidny (grube i na pewno wytrzymałe słupy, duże okrągłe legowisko na szczycie).

Kategoria IX. Akcesoria.


Wyróżnienie: Z&A Pet Wear oraz Smart Animal
Zwycięzca: The Miss Cat za legowiska „Cotton Dreamer”

Tak, to właśnie te legowiska bardzo przypadły mi do gustu :). Akcesoria Smart Animal również wyglądają stylowo, pamiętam, że zrobiły na mnie wrażenie podczas zwiedzania jednej z wystaw, ale są… bardzo drogie. Podczas rozdania nagród pani Sylwia Dąbrowska, redaktor magazynu „Trzy Koty” czyni słuszną uwagę, że właściciele za rzadko bawią się ze swoimi kotami. To prawda, więc warto im o tym przypominać, a z kolei akcesoria od firm Z&A Pet Wear oraz Smart Animal zachęcają do wybrania się z kotem na spacer! Co również ja szczerze polecam, jeśli kot faktycznie lubi tę formę aktywności ;).

Kategoria X. Przekąski i przysmaki.


Wyróżnienie: Samo Mięso
Zwycięzca: Best 4 Animal Care – Renske Natural Polska za przysmak Renske Cat Healthy Mini Treat Salmon

Tu podczas rozdania nagród dowiadujemy się, że nie byłoby tego plebiscytu, gdyby nie Nina Gowin (Trzy Koty) oraz Alicja Kulbicka (Rynek Zoologiczny), które dostały specjalne podziękowania i prezenty od Joanny Kaweckiej ze zwycięskiej firmy Best 4 Animal.

Kategoria XI. Karmy suche.


Wyróżnienie: Best 4 Animal Care oraz Husse
Zwycięzca: Empire za karmę Sterilised Urinary Diet

Cieszę się, że wygrały akurat te marki. Karma sucha to temat kontrowersyjny, ponieważ sporo takich karm zawiera niepotrzebne zboża, mało mięsa i ogólnie są to produkty przetworzone. Ja staram się podawać ją mojemu kotu rzadko (wiadomo, że kiedy nikogo nie ma w domu to jest ciężko z podaniem karmy mokrej). Sprawdziłam skład Sterilised Urinary Diet i jest w porządku. M.in. 67,5% mięsa (w tym świeży kurczak oraz suszony drób), ziemniaki, zielony groszek, jabłka, siemię lniane, kompleks ziół, tłoczony na zimno olej z łososia norweskiego, algi Chlorella, naturalne przeciwutleniacze. Nie znalazłam sztucznych aromatów ani słodzików. Niepokoi mnie niezwykle mała ilość tauryny po przeliczeniu mg/kg. Została ona podana w dodatkach, więc nie wiem, jak to w końcu z nią całą tutaj jest. Przyczepiam się też tego groszku i jabłek, ale reszta wygląda nieźle. Szczególnie zainteresowały mnie tutaj algi Chlorella, które podobno oczyszczają organizm kota z niebezpiecznych toksyn oraz metali ciężkich.

Kategoria XII. Karmy mokre.


Wyróżnienie: Bozita oraz Skład Karmy
Zwycięzca: Best 4 Animal Care za produkty dr.Berg "pro-SCHONKOST"

Znów mamy karmy specjalistyczne, weterynaryjne. Szkoda, że na tym się to kończy i nie podzielono kategorii karm mokrych na weterynaryjne i te codzienne, zwyczajne, bo moim zdaniem na wyróżnienie tutaj zasługuje chociażby karma Real Nature Wilderness czy CatzFinefood. Karmy weterynaryjne są przeważnie przeznaczone dla kotów z konkretnymi schorzeniami. Opiekunowie kotów zdrowych wolą kupować karmy w sklepach zoologicznych lub w Internecie, a tam jest zupełnie inny wybór i czasami ciężko jest się im połapać, które z tych karm są NAPRAWDĘ ZDROWE (bo, niestety, w sklepach roi się też od karm „śmieciowych”). Myślę, że czas coś z tym zrobić i zalecam Sfinksom wzięcie tej kategorii pod uwagę ;).

Po rozdaniu statuetek (a czasami również książek „Kocie Mojo” Jacksona Galaxy) w tych dwunastu kategoriach okazało się, że również Ambasadorzy, czyli testerzy i recenzenci, mieli do przekazania nagrodę od siebie (tu prowadząca plebiscyt pogubiła się, ale myślę, że wszystko dobrze zrozumiałam ;)).

Nagroda Ambasadorów 2019 powędrowała do Animondo.pl za szelki dla kotów Tre Ponti Polska. Według Katarzyny Roszko, która wręczała nagrodę (statuetkę i książkę) jest to „produkt, który pozwala kotom bezpiecznie poznawać świat, jest funkcjonalny i stylowy.”

To nie koniec! 12 marca odbyło się spotkanie kapituły Sfinksów 2019, podczas którego nastąpiła narada i członkowie kapituły też mieli coś do przekazania. Zdziwiłabym się, gdyby tak nie było, ponieważ to na wyborze specjalistów powinno nam zależeć najbardziej.

Nagroda w kategorii Dobry Produkt 2019 od kapituły powędrowała do dwóch firm.

Pierwsza to Husse, za żwirek bentonitowy Indikator, który pozwala monitorować zdrowie układu moczowego poprzez cząsteczki krzemionki. Gdy wszystko jest w porządku są one koloru żółtego, ale zmieniają barwę na niebiesko-zielono, gdy „wykryją” jakiś problem. O żwirku padły na plebiscycie słowa, że jest to „produkt, który może uratować życie naszego zwierzaka i każdy powinien go mieć”.

Druga nagrodzona firma to The Miss Cat, po raz kolejny, za zabawkę „Kopacz”.

Kapituła wyłoniła również The Best Of 2019. Nagroda z tym tytułem została wręczona przez Andrzeja Kłosińskiego firmie Meatlove za produkt Pussy Deluxe. Nie obeszło się bez dwuznacznych żarcików na temat nazwy, pan Kłosiński zaczął wypowiedź od: „Podstawą decyzji był znakomity skład tego produktu…”, i to jest najważniejsze, a resztę zostawiam w domyśle ;).

Ostatnia nagroda to Firma Roku 2019 i powędrowała ona do VetExpert. Po raz kolejny, gratulacje! Pani Alicja Kulbicka podkreśliła jeszcze znaczenie tej firmy, mówiąc: „Firma ta od wielu lat dba o zdrowie kotów, produkuje suplementy, witaminy, diety. Ma produkty, których nie powstydziłby się żaden największy koncern.”

Wszystkie testowane, recenzowane, oceniane produkty. Źródło: https://www.facebook.com/sfinksy.plebiscyt/

Takim akcentem kończy się plebiscyt, wszyscy, którzy wzięli w nim udział, ustawiają się jeszcze do wspólnego zdjęcia i żegnają się. Transmisja była przyjemna, choć cicha. Musiałam ustawiać wszędzie głośność na maksimum. Teraz na kanale YouTube możecie obejrzeć już pełne nagranie, które bardzo przyjemnie ogląda się na telewizorze z usługą SmartTV ;). Jest głośniej i wszystko wygląda wtedy profesjonalnie, prawie, jakby faktycznie było nadawane w telewizji. Kto wie, może kiedyś doczekamy się dnia, w którym świat zacznie jeszcze bardziej interesować się zwierzętami i takie plebiscyty oraz programy będzie można obejrzeć na kanałach telewizji naziemnej… .

Brak komentarzy:

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania, dziękuję ♥

Obsługiwane przez usługę Blogger.