Ochrona lasów, mórz i oceanów

Dlaczego jest tak ważna?


Zgodnie ze statystykami WWF, utraciliśmy już 50% naturalnych lasów, których nie odzyskamy. Co minutę obszar leśny kurczy się o powierzchnię równą 36 boiskom piłkarskim.

Zaś problem morskich zanieczyszczeń i nadmiernej eksploatacji dotyczy 70% obszarów całej Ziemi (a 70% to właśnie obszar obejmujący WSZYSTKIE morza i oceany, czyli problem dotyczy każdych wód tego rodzaju…).


Dlaczego jest to ważne i powinno się o tym częściej mówić?

LAS

Każdy las korzystnie wpływa na klimat otoczenia. 
Jest najtrwalszym ekosystemem lądowym, a ekosystem leśny jest źródłem naturalnych surowców, hamującym pęd wiatru, zapobiegającym erozjom gleby i gromadzącym zapasy wody zdatnej do spożycia. 
Las oczyszcza też powietrze i pozwala na namnażanie się korzystnych drobnoustrojów. 
Lasy znacząco pomagają w walce z globalnym ociepleniem (magazynują olbrzymie ilości CO2).
Są także domem dla 2/3 wszystkich gatunków zwierząt zamieszkujących Ziemię.

MORZE I OCEAN

Morza i oceany wytwarzają 50% dostępnego tlenu.
Wpływają na naszą pogodę.
Dostarczają nam niezbędnego pożywienia (o dobrym i zdrowym wpływie ryb oraz owoców morza na nasz organizm chyba nie muszę wspominać).
Dostarczają nam innych zdrowych produktów (liczne kosmetyki z minerałami z Morza Martwego, naturalne gąbki morskie i wiele innych).
Z samego rybołówstwa utrzymuje się aż 200 mln ludzi.

Ładnie? To najwyższy czas zadbać o to, by takie ładne lasy zachować na naszej planecie! :)

To wszystko możemy niedługo utracić, jeśli nie zaczniemy bardziej dbać o środowisko i żyć z głową.


Z powodu zanieczyszczeń, intensywnego ruchu morskiego, przyłowów i przełowienia (czyli nadmiernej, niekontrolowanej eksploatacji łowisk, które sprowadzają populacje poławianych gatunków poniżej poziomu bezpiecznego dla ich odtworzenia), nasze morza i oceany, wraz ze znajdującą się w nich fauną i florą, są obecnie w olbrzymim niebezpieczeństwie.
(WWF Polska o morzach i oceanach)
Dzisiejsze lasy są wypalane pod uprawy – m.in. soi i palm oleistych. Wyrąbywane są także dla drewna, które trafia do naszych domów w postaci m.in. mebli, podłóg, gazet i papieru toaletowego. Wiele obszarów leśnych niszczonych jest wbrew prawu, z biedy albo dla szybkiego pomnożenia zysków.
(WWF Polska o lasach)

Jeśli chcemy pomóc, musimy przede wszystkim:

 • Ograniczyć zużycie plastiku (kupując produkty w innych opakowaniach, korzystając z przedmiotów z innych, najlepiej biodegradowalnych materiałów).
 • Segregować śmieci (i to nie tylko na te zmieszane i suche, czas wziąć pod uwagę baterie,  szkło, tworzywa sztuczne oraz odpady bio, czyli obierki i skorupki po jajach).
 • Zmienić swoje nawyki (np. nie marnować jedzenia, chodzić na zakupy z własną torbą).
 • Unikać przedmiotów jednorazowego użytku.

Można również wspierać oceany i lasy poprzez przyłączenie się do działań Fundacji WWF Polska, przekazanie jej darowizny lub 1% podatku, udostępnianie wpisów tego typu, w których mowa o ekologii, rozpowszechnianie wiedzy na temat ochrony przyrody, namawianie do brania udziału w różnych kampaniach itp.


Nie śmieć, nie zostawiaj pustych opakowań na plaży, nie szkodź środowisku, które i tak jest zagrożone.


No, to bierzemy się do roboty! ;)


źródła: 

16 komentarzy:

 1. Dobry post,to bardzo ważne być wrażliwym na dobro naszej ziemi. Pozdrawiam serdecznie z fb

  OdpowiedzUsuń
 2. Kochana wspaniały post! <3 Zwracasz uwagę na niezwykle ważną kwestię - to tak bliskie mojemu sercu :) Urzekło mnie to ostatnie zdjęcie, tak właśnie powinno być! A niestety, i lasy, i wody, i plaże są zanieczyszczane przez nasze bezmyślne działania. Tak jak piszesz: czas to zmienić i wziąć się do roboty! Buziaki Agatko :* <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Dbajmy o naszą przyrodę, bo jest piękna.
  Bardzo podoba mi się ostatnie zdjęcie. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie!
   Mi również bardzo przypadło do gustu, takich kreatywnych znaków mogłoby być więcej :)
   Pozdrawiam.

   Usuń
 4. Warto dbać o naszą planetę, choć nasze czyny są kroplą w morzu wobec wszystkich negatywnych działań.
  Mogę zdradzić, że trafiłam do Ciebie w idealnym momencie - dzisiaj zaczęłam robić plakat o ekologii i ochronie środowiska! :)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, mam więc nadzieję, że przydadzą Ci się te informacje :). A ta kropla w morzu, o której mówisz, byłaby znacznie większa, gdybyśmy wszyscy zastosowali się do pewnych zasad i chronili planetę.

   Usuń
 5. Problem z ochroną środowiska to jeden z największych problemów współczesnego świata. Mam nadzieję, że ogół populacji wreszcie się ogarnie i zastanowi nad tym, jak podchodzi do natury. Myślę, że większość z nas ma problem z przyszłościowym myśleniem. Nikt nie zastanawia się nad tym, jak będzie wyglądała nasza planeta za 50 lat i czy wg jeszcze będziemy w stanie na niej bytować. :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, niestety tak jest, dlatego warto uświadamiać społeczeństwo :).

   Usuń
 6. Kiedyś w mojej miejscowości była taka bardzo fajna akcja, zbierania śmieci. Dzieci chodziły ze szkoły z workami i zbierały. Mógł każdy sie do nich dołączyć. Mniej się też przez to śmieciło, bo szkoda było od razu psuć swoją prace. Dziś tego nie ma, a ja bardzo ubolewam. To była wspaniała akcja sprzątania ziemi ! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdy chodziłam do gimnazjum i liceum też mieliśmy takie akcje! :) Chodziliśmy całymi klasami sprzątać okoliczne parki i trawniki. Niestety miało to przeważnie miejsce w Dzień Ziemi, czyli raz w roku... a uświadamiać powinno się znacznie częściej.

   Usuń
 7. Poruszyłaś istotny temat. Zainspirowałaś mnie. Ważny jest recycling! Obserwuję i pozdrawiam! ❤

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mnie to cieszy, dziękuję i również pozdrawiam!

   Usuń
 8. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania, dziękuję ♥

Obsługiwane przez usługę Blogger.