Czyszczenie uszu psa i kota

Dlaczego należy pielęgnować uszy psów i kotów?


     Uszy naszych czworonogów są jednymi z ich najważniejszych narządów, dlatego dbanie o nie jest ważne. Zapobiegamy w ten sposób namnażaniu bakterii, które mogą przyczynić się do powstania zapalenia oraz innych schorzeń.

U psów zapalenie ucha może wystąpić, jeśli są alergikami lub przebywają w ciepłym, wilgotnym środowisku i często kąpią się w różnych zbiornikach wodnych. Dodatkowo narażone są rasy psów, których uszy luźno zwisają. Jedną z takich ras jest Basset.

Basset hound
W dodatku, po spacerze z takim Bassetem, czy innym psem, którego uszy ciągnęły się po chodniku, warto te uszy lekko wyczyścić na końcach. Nigdy nie wiadomo, jaki brud tam osiadł.

U kotów zapalenie ucha występuje rzadziej, bardziej narażone są za to na świerzb. A świerzbowiec może przenieść się na inne zwierzęta i na ludzi!

Kontrolowanie stanu uszu psów i kotów jest niezwykle istotne, ponieważ zaniedbanie tej czynności może sprawić, że nie zauważymy schorzenia, a to z kolei może doprowadzić do poważnych powikłań.

Dlatego równie ważna jest pielęgnacja uszu naszych pupili i przyzwyczajanie do niej psa/kota już od maleńkości. Najlepiej poprzez dotykanie, masowanie, odchylanie uszu. Pozwoli nam to uniknąć nerwów, zadrapań i pogryzień, gdy zwierzę dorośnie.

Jak pielęgnować uszy psa i kota?

Można użyć do tego bezzapachowej oliwki dla niemowląt, ale w sklepach zoologicznych jest mnóstwo preparatów do pielęgnacji uszu psa i kota. Są to przeróżne płyny, żele i nawilżone już płatki czy chusteczki. Ceny takich produktów wahają się pomiędzy 9-50zł, w zależności od postaci i ilości płynu/sztuk chusteczek.

Ja używam nawilżonych chusteczek marki Refresh’r i bardzo delikatnie wycieram uszy mojej kotki, szczególnie tam, gdzie widzę jakieś zabrudzenie.

W przypadku płynów i żeli, NIE WLEWAMY ICH PROSTO DO UCHA w nadmiernej ilości, lecz przez krótki czas wmasowujemy kilka kropel kolistym ruchem w małżowinę uszną.
Po tym usuwamy wacikiem lub gazą resztki płynu zmieszane z brudem.
Błona bębenkowa znajduje się naprawdę głęboko i ciężko byłoby ją uszkodzić, ale nie wpychajmy wacika zbyt daleko.
Pod koniec sprawdzamy, czy w uchu nie pozostał kawałek waty i… to w zasadzie wszystko.
Proste, prawda?

NIE UŻYWAMY PATYCZKÓW DO USZU. 


Ponadto, do pielęgnacji uszu psa lub kota nie używamy oliwy z oliwek, wody utlenionej, jodyny, octu, ani alkoholu, ponieważ te produkty mogą podrażnić ucho, zniszczyć jego naturalną florę bakteryjną i naturalne pH.

Ważnym jest również, by nie czyścić uszu psa i kota zbyt często, jeśli stan uszu tego nie wymaga, ponieważ możemy im wręcz zaszkodzić. Raz na miesiąc zazwyczaj wystarcza, jeśli mamy do czynienia ze stojącymi, niezbyt owłosionymi wewnątrz uszami.
W przypadku kotów można nawet ograniczyć się jedynie do comiesięcznej obserwacji i dopiero po zauważeniu brudu itp. zająć się pielęgnacją.

Jednak w przypadku skłonności do wytwarzania dużej ilości woskowiny lub jeśli zwierzę miało wcześniej problemy z uszami, może okazać się, że uszy trzeba czyścić nawet co tydzień – tylko skonsultujmy to najpierw z weterynarzem.

Są rasy psów, których uszy są bardzo porośnięte włosami od wewnętrznej strony, mają tak np. Sznaucery.

Sznaucer

Usunięcie takich włosków bywa bolesne, więc nie wydłużajmy tego zabiegu (lepiej krótko, a częściej). Nie przycinamy włosków. Chwytamy po jednym i wyrywamy go pewnym ruchem, nie szarpiąc na boki. Oczywiście, jeśli brakuje nam doświadczenia i mamy obawy, lepiej zwrócić się z tą sprawą do groomer’a lub lekarza weterynarii, by zrobił to za nas.Źródło:
Cebulska, Karolina. "Czyszczenie uszu psa i kota: jak i czym czyścić uszy?". 9.09.2017. https://cowsierscipiszczy.pl/czyszczenie-uszu/. Dostęp: 15.11.2018.

4 komentarze:

 1. Ja ostrożnie wycinam dłuższe włosy ze środka ucha (u Shih Tzu) i czyszczę delikatnie mokrym wacikiem. Nie za często, podobnie jak Ty, kiedy zajdzie taka potrzeba :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I bardzo dobrze, choć lepiej wyrywać, nie przycinać :).

   Usuń
 2. Dziękuję za rzetelny artykuł. Mam psa rasy beagle i czyszczenie długich uszów jest bardzo problematyczne. Mam kupiony specjalny płyn do mycia uszu dla psa, wlewam go do ucha, chwilę trzymam i wycieram delikatnie chusteczką. Dbam bardzo o te narządy, bo nie chcę, żeby pojawiło się zapalenie uszu u psa. W pielęgnacji pomógł mi bardzo ten artykuł: https://www.pies.pl/2019/07/22/jak-i-czym-wyczyscic-psu-uszy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że pomogłam i ja również dziękuję za tak miłe słowa! :)

   Usuń

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania, dziękuję ♥

Obsługiwane przez usługę Blogger.