NIE KRZYWDŹ, NIE PORZUCAJ, REAGUJ

Jak uczyć empatii wobec zwierząt? Co robić, jeśli jest się świadkiem złego traktowania zwierząt?Niestety często słyszę o przypadkach, w których człowiek skrzywdził – lub wręcz skatował – zwierzę. Czy to psa, czy kota, czy inną niewinną istotę. Za każdym razem się we mnie gotuje i chciałabym zaapelować do wszystkich miłośników zwierząt, by szerzyli dobre traktowanie zwierząt, a zgłaszali każdy akt agresji wobec nich. 

Jak pomóc?

Jeśli jesteście świadkami złego traktowania zwierząt (tj. bicie lub zabicie zwierzęcia, porzucenie zwierzęcia, zamknięcie psa/kota w samochodzie, głodzenie), reagujcie! 

Poinformujcie:

Straż dla zwierząt - nr tel. 22 353 50 60

Policję – nr tel. 997 lub 112 (kom.)

Straż Miejską – nr tel. 986

Powiatowy Inspektorat Weterynarii

Najbliższą jednostkę TOZ (Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce)Internet jest narzędziem, które potrafi wiele

Jeśli macie konto w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter) udostępniajcie od czasu do czasu wszelkie kampanie i wpisy przeciwko złemu traktowaniu zwierząt. Możecie śmiało kliknąć „Lubię to” na stronach TOZu, Fundacji Viva, czy chociażby Ratujemy Zwierzaki

Śledźcie ich poczynania, pomagajcie, rozsyłajcie ich ulotki, udostępniajcie edukacyjne filmiki, wspierajcie finansowo lub nawet idźcie na wolontariat. 
Tę ostatnią formę pomocy szczerze polecam :)

Wczesna edukacja ma ogromne znaczenie

Przede wszystkim nauczyciele/opiekunowie w szkołach powinni poświęcać chociaż kilka minut na regularne przekazywanie dzieciom, że zwierzątek krzywdzić nie wolno i nie są one zabawkami.
Mogliby dać do zrozumienia, że psami/kotami trzeba się opiekować i mają swoje potrzeby, w tym bardzo ważną potrzebę poczucia bezpieczeństwa. Warto zabrać dzieci KILKA RAZY do schroniska, pomóc w spacerach. Zachęcać do zbiórek pieniędzy w celach charytatywnych (sprawdzonych wcześniej fundacji/schronisk).

Wierzę, że edukacja w tym zakresie pomoże zapobiec przyszłym cierpieniom zwierząt z rąk ludzi.

Przekazanie tej ważnej wiedzy tyczy się również rodziców. 
Pamiętajmy, że będąc rodzicami, jesteśmy dla swoich dzieci pierwszym w życiu wzorem.

Co jeszcze pomoże w edukacji społeczeństwa?

Wszelkie infografiki (nawet stworzone własnoręcznie, oczywiście w kulturalnym tonie). Pomocne na pewno będą różne gotowe plakaty oraz filmiki, np. ze strony TOZu lub Straży dla Zwierząt, dostępne do pobrania i udostępniania w każdym zakątku Internetu oraz do pokazywania w klasach itp.


Ponadto, apeluję do właścicieli, którzy z jakiegoś powodu nie chcą już swojego pupila:
Nie porzucajcie swojego czworonożnego przyjaciela! Jeśli już na pewno wiecie, że nie możecie/nie chcecie go zatrzymać, znajdźcie mu nowy dom! Skontaktujcie się z innymi mieszkańcami miejscowości (może pomogą?), a jeśli nie to ze schroniskiem.

Ale proszę:

NIE ZOSTAWIAJCIE GO W LESIE, PRZYWIĄZANEGO DO DRZEWA.
NIE WYRZUCAJCIE GO PRZEZ OKNO SAMOCHODOWE.
NIE ZATRUWAJCIE I NIE ZATAPIAJCIE NIECHCIANYCH PSÓW/KOTÓW

2 komentarze:

  1. Trzeba edukować! Moim dzieciom powtarzam każdego dnia, że zwierzątka należy traktować tak samo dobrze jak ludzi, są wyczulone i na szczęście póki co mają wiele sympatii do zwierząt. Mam nadzieję, że to się nie zmieni nigdy!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I bardzo słusznie! Mi w dzieciństwie też tak powtarzano :)

      Usuń

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania, dziękuję ♥

Obsługiwane przez usługę Blogger.