Dolina Noteci Superfood - recenzja

Kto zna Dolinę Noteci? A może raczej powinnam zapytać, kto jej nie zna – marka jest rozpoznawalna w całym kraju :). Lubimy z Fryzią to, co polskie, to, co nasze. Dlatego gdy otrzymałyśmy od ekipy internetowego sklepu pociechowo.pl karmę z linii Superfood, od razu przeszłyśmy do testów!


dolina noteci, dolina noteci superfood, dolina noteci superfood opinie, karma mokra dla kota, polska karma dla kota, dolina noteci dla kota, sklep pociechowo.pl, pociechowo, kot testuje, koci tester


O marce

Dolina Noteci to marka działająca od 2011 roku, znana już nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych krajach europejskich. Nie sposób napisać tu o niej wszystkiego, postaram się więc ująć to tak: Jest to prężnie rozwijająca się marka znana od lat, dbająca o ekologię (program Dolina Noteci Green) oraz o żywienie psów i kotów zgodne z ich naturalnymi potrzebami, z fabryką zlokalizowaną na północy Wielkopolski (którą może odwiedzić każdy miłośnik zwierząt).


Ponadto, w zakładce „o nas” możemy przeczytać:

„Dolina Noteci to nie tylko karma, ale cała filozofia naszych działań. Kochamy naturę i zwierzęta, dlatego dbamy o ekologię i razem z naszymi ambasadorami: Gabi Drzewiecką oraz Krzysztofem Jankesem Jankowskim regularnie przekazujemy jedzenie schroniskom. Ponadto promujemy aktywność! Wspieramy psi zaprzęg Igora Tracza - Dolina Noteci Racing Team i chętnie bywamy na imprezach, przede wszystkim tych odbywających się na świeżym powietrzu!”


O linii

Linia Superfood jest dość nowa na rynku zoologicznym. Marka zapewnia, że w saszetkach ważących po 85 g znajdują się najlepiej przyswajalne i najzdrowsze dla kota składniki. Ponadto, zawierają dodatki funkcjonalne, które chronią go przed chorobami. 


Jest to karma pełnowartościowa i zbilansowana, nie zawierająca zbóż.


Dzięki współpracy z pociechowo.pl mogłyśmy przetestować każdy smak karmy – a smaków jest w tej chwili sześć!


dolina noteci, dolina noteci superfood, dolina noteci superfood opinie, karma mokra dla kota, polska karma dla kota, dolina noteci dla kota, sklep pociechowo.pl, pociechowo, kot testuje, koci tester


Skład surowcowy – porównanie dwóch smaków

Smak: Kurczak i wołowina z doradą

Kurczak 30% (serca, mięso 10%, wątroba, żołądki, skórki), wołowina 30% (płuca, wątroba, serca, mięso 5%, żołądki), dorada 5% (tuszka), rosół, substancje mineralne, siemię lniane 0,1%, omułek nowozelandzki zielonowargowy 0,02%, spirulina 0,02%, mięta pieprzowa 0,01%, nasiona kozieradki 0,01%.


Smak: Jagnięcina i cielęcina

Jagnięcina 30% (wątroba, płuca, mięso 5%, serca, żołądki), cielęcina 30% (płuca, mięso 10%, wątroba, serca, żołądki), kurczak 20% (serca, wątroba, żołądki, skórki), rosół, substancje mineralne, siemię lniane 0,1%, omułek nowozelandzki zielonowargowy 0,02%, spirulina 0,02%, mięta pieprzowa 0,01%, nasiona kozieradki 0,01%.


Skład analityczny – dla obydwu smaków taki sam

Białko surowe – 11%, tłuszcz surowy – 6%, popiół surowy – 1,5%, włókno surowe – 1%, wilgotność – 79%, wapń – 0,3%, fosfor – 0,25%.


Dodatki dietetyczne/kg – dla obydwu smaków takie same

Witamina D3 – 240 IU, Witamina C – 550 mg, Witamina E – 95 mg, Cynk (chelat cynkowy wodzianu glicyny, tlenek cynku) – 13 mg, Miedź (siarczan miedzi, pięciowodny) – 2 mg, Mangan (siarczan manganu, jednowodny) – 0,5 mg, Jod (jodan wapnia, bezwodny) – 0,4 mg, Tauryna – 800 mg.


Moje wyliczenia

Białko w suchej masie: 52%

Węglowodany w suchej masie: 7%


dolina noteci, dolina noteci superfood, dolina noteci superfood opinie, karma mokra dla kota, polska karma dla kota, dolina noteci dla kota, sklep pociechowo.pl, pociechowo, kot testuje, koci tester


Moja analiza składu

Skład surowcowy – analiza

Cieszę się, że Dolina Noteci oznaczyła tutaj każdy składnik i podano procentową ilość większości z nich. To się chwali.


Wszystko zostało opisane jasno, przejrzyście.


Tutaj odkrywamy, co stanowi tzw. „superfood” – w każdym składzie widnieje bowiem siemię lniane, spirulina, omułek nowozelandzki, mięta pieprzowa i nasiona kozieradki. To są te prozdrowotne dodatki funkcjonalne, o których pisze marka :).


Co daje przykładowo omułek nowozelandzki? Ten naturalny składnik wspomaga układ kostno-stawowy.


Siemię lniane wspiera natomiast pracę jelit i pomaga w zapobieganiu problemom w ich obrębie (np. zaparcia).


Oddzielna jest sprawa mięty, o której wspominałam również przy okazji wpisu na temat tworzenia bezpiecznego zielnika dla kota.


Gdy mamy w domu tę roślinę, lepiej mieć na nią oko, ale mięta w karmie w tak śladowych ilościach nie zaszkodzi żadnemu kotu. Oprócz sugerowania się obszernymi listami na temat roślin toksycznych dla kotów, warto poszukać nieco głębiej i poczytać, o co tak naprawdę chodzi. Mięta zawiera bowiem olejki eteryczne, które mogą kotu zaszkodzić, jeśli zostaną spożyte przez niego… w dużych ilościach. 0,01% bynajmniej nie jest dużą ilością. Dlaczego mięta znalazła się w składzie? Nie wiem, możliwe, że dla smaku lub zapachu – lecz to są tylko moje podejrzenia.


Składników pochodzenia zwierzęcego przy pierwszym smaku mamy 65%, zaś przy drugim 80%. Po wyszczególnieniach w nawiasach można stwierdzić, że w karmie przeważają podroby.


Skład analityczny – analiza

Ujawniona została procentowa zawartość wapnia i fosforu, co bardzo chwalę. Ich stosunek wynosi 1,2:1 – w porządku, mieści się w widełkach.

Węglowodanów mamy 7%. Nieźle, choć optymalnie byłoby, gdyby nie przekraczały 5%.


Kwestia dodatków

Tauryna w ilości 800 mg/kg to spełnienie minimalnej ilości, jaka powinna znaleźć się w pełnowartościowej karmie bytowej, lecz mogłoby jej być więcej.


Z witamin mamy D3, C oraz E.


Są również ważne dla kociego organizmu Cynk, Miedź, Mangan i Jod.


Więcej napisać nie mogę, ponieważ tu kończą się wszelkie dodatki :). Cieszy mnie brak zbędnych wypełniaczy i ulepszaczy smaku.


dolina noteci, dolina noteci superfood, dolina noteci superfood opinie, karma mokra dla kota, polska karma dla kota, dolina noteci dla kota, sklep pociechowo.pl, pociechowo, kot testuje, koci tester

Dolina Noteci poczyniła krok w dobrą stronę. Jej poprzednie karmy nie przykuwały aż tak mojej uwagi z powodu nie do końca jasnych składów, jednak linia Superfood pokazuje, że zakasano rękawy i zabrano się porządnie do pracy. Ta linia zdecydowanie bardziej odpowiada potrzebom gatunkowym kota domowego, choć istnieją pewne minusy – np. przewaga podrobów nad mięsem.


Mimo to, uważam, że linia Superfood jest całkiem dobra, a jeśli o sam Superfood chodzi, to  fajny pomysł na naturalne wspomaganie kociego organizmu :).


Fryzi karma smakowała tak bardzo, że nie zdążyłam się obejrzeć, gdy połowa saszetek zniknęła niemal natychmiast! Widok kota zajadającego się z apetytem to prawdziwa przyjemność dla kociego opiekuna :).


Wszystkie smaki polubiła, bez wyjątków. Gdybym miała wybrać Top 3, byłyby to: pstrąg i tuńczyk, kaczka i wołowina, jagnięcina i cielęcina.


Za możliwość przetestowania produktu serdecznie dziękuję ekipie sklepu pociechowo.pl!


Brak komentarzy:

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania, dziękuję ♥

Obsługiwane przez usługę Blogger.