Ile posiłków dziennie powinien zjadać kot?

Zapracowani, zabiegani, ciągle czymś zajęci, często nie myślimy nawet o tym, czy prawidłowo karmimy swojego kota - czy zjada on tyle posiłków ile powinien i w odpowiednich ilościach... . Postanowiłam o tym napisać, bo okazuje się, że naprawdę wielu opiekunów ignoruje tę kwestię, która jest przecież ważna.

ile razy dziennie powinien jeść kot, ile posiłków dziennie dla kota, ile powinien jeść kot, jaka porcja karmy dla kota, ile karmy dla kota, żywienie kota, kocia dieta, jak prawidłowo karmić kota, karmienie kota

Dlaczego jest to ważne?

Dieta ma ogromny wpływ na zdrowie. Jeśli kot będzie karmiony nieodpowiednio, po pewnym czasie może m.in. nabawić się problemów jelitowych, zachorować, stać się otyłym (lub przeciwnie) i po prostu nie mieć wystarczającej ilości energii do codziennego funkcjonowania. 

Ponadto, długotrwała nieodpowiednia dieta może przyczynić się do powstania problemów z kocim zachowaniem!

Jak duża powinna być jedna porcja?

O wielkości porcji decyduje wiele czynników, dlatego nie da się odpowiedzieć tutaj w sposób ogólnikowy. Bierzemy pod uwagę przede wszystkim wiek, wagę kota i rodzaj podawanej karmy. Równie ważny jest jego stan zdrowia!

Mogę tu jedynie nakierować Was na nieduże porcje. Żaden kot nie będzie w stanie zjeść od razu całej puszki liczącej 200g. Nie powinien też zjadać od razu połowy - 100g to zdecydowanie za dużo na jedną porcję karmy. Ilość karmy na jeden posiłek dla zdrowego kota dorosłego oscyluje zazwyczaj pomiędzy 35g i 60g, ale nie jest to żadna reguła. 

Każda karma jest inna! Najlepiej jest wyliczyć wszystkie dotyczące jej wartości samodzielnie (lub przy pomocy dietetyka zwierzęcego). Na tym też się nie kończy - po wyliczeniach prowadzimy obserwację. Może zajść potrzeba zmniejszenia lub zwiększenia porcji. 
Nie można opierać się wyłącznie na wyliczeniach.

Ile razy dziennie powinien jeść kot?

Zdziczałe koty domowe, które na co dzień poruszają się po łąkach, polach itp., zjadają od kilku po kilkanaście małych posiłków dziennie (pod warunkiem, że polowanie się powiedzie). 

Właśnie tym faktem powinniśmy się kierować w karmieniu naszych mruczków. Jak już pisałam, kot nie powinien zjadać dużej porcji karmy na raz. Lepiej jest to rozdzielić.

Jako, że większość z nas nie jest w stanie karmić kota kilkanaście razy, optymalną liczbą jest tutaj 5-7 posiłków, a minimum stanowią 3 posiłki dziennie. 

Mówi się, że za minimum powinny uchodzić 4, lecz nie każdy kot jest taki sam. Istnieją takie, które będą sobie dozować posiłki i będą wolały 3 posiłki na dzień. Najważniejsze jest to, żeby nie dawać jedynie 2, bo to zdecydowanie zbyt rzadko.

Jeśli praca na to nie pozwala, od razu zaznaczę, że nie musi to być zawsze "śniadanie, drugie śniadanie, obiad i kolacja". To może być na przykład: "wczesne śniadanie, śniadanie, obiadokolacja i jeszcze późniejsza kolacja". 

Pomocne będą też automatyczne dozowniki karm, mieszczące 4, a nawet 8 posiłków (zależnie od modelu). Programuje się je, by otwierały się o konkretnych godzinach, a mokra karma nie psuje się dzięki wkładom chłodzącym. 

Ważne: nie podawaj kotu karmy wyjętej prosto z lodówki

Można w ten sposób kotu zaszkodzić. Odczekujemy cierpliwie, aż karma się "ociepli". Może to potrwać nawet godzinę, więc warto o tym pamiętać i zaplanować wcześniejsze wyjęcie.
Cieplejszy posiłek będzie też lepiej smakował i pachniał :).


2 komentarze:

  1. W jaki sposób zimna karma szkodzi kotu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przede wszystkim podawanie zimnej karmy jest niezgodne z kocią naturą. Karma w temperaturze pokojowej będzie optymalnym, lepszym dla żołądka i lepiej smakującym posiłkiem. Oczywiście są koty, które zjedzą bez grymaszenia i chłodny posiłek, ale jeśli mamy czas, to warto odczekać, aż się on choć trochę ociepli :) .

      Usuń

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania, dziękuję ♥

Obsługiwane przez usługę Blogger.