Kocie i psie zęby - jak o nie dbać?

W Polsce u ponad 80% zwierząt w wieku 3 lat odnotowuje się choroby zębów, dlatego tak ważna jest częsta kontrola stanu uzębienia naszych czworonogów, by móc szybko zareagować. Równie ważna jest profilaktyka stomatologiczna, o której przeczytacie poniżej.

źródło: Pexels


Po co w ogóle dbać o zęby naszych czworonożnych przyjaciół?

Psy i koty same nie zadbają o swoje zęby, a jeśli higiena uzębienia zostanie zaniedbana, prędzej czy później stworzy się na nim osad, ten zaś może doprowadzić do zapalenia dziąseł. Może również dojść do bardziej zaawansowanego (przewlekłego lub ostrego) zapalenia przyzębia oraz rozwoju innych chorób. Wszelkie stany zapalne w pyskach zwierząt mają negatywny wpływ na pracę ich nerek.

Bardzo rzadko mówi się o próchnicy u psów lub kotów, ponieważ ich dieta jest (powinna być) bogata w białka, a uboga w cukry. Ponadto, można powiedzieć, że zęby tych zwierząt przypominają kształtem stożek (oprócz trzonowców), co sprawia, że ciężko jest gdziekolwiek utknąć resztkom pokarmowym. Próchnica jest więc mało prawdopodobna, ale istnieją inne choroby, które, nieleczone, mogą negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie organów wewnętrznych.

Choroby zębów i przyzębia powodują chroniczny ból, odczuwalny przez kota/psa przy spożywaniu każdego posiłku (a nawet po nim). Taki ból bardzo często prowadzi do zaburzeń behawioralnych, najczęściej do agresji.

Na powstawanie chorób zębów i przyzębia wpływać może:

 • Gatunek - mówi się, że choroby zębów częściej dotyczą kotów niż psów, aczkolwiek okazuje się, że często dotyczą również małych psów.
 • Dieta - zwierzęta żywione mokrą karmą są niestety bardziej narażone na choroby zębów, lecz nie powinno się podawać psom i kotom samej suchej karmy (najlepiej wręcz z niej zrezygnować lub ograniczyć do kompletnego minimum).
 • Rasa – choroby zębów częściej dotyczą ras małych i miniaturowych, a dzieje się tak przez ich nieproporcjonalnie duże zęby, które mają też tendencję do nakładania się na siebie. To sprawia, że łatwiej osadza się na nich kamień nazębny.
 • Wiek - starsze psy i koty są bardziej podatne na dolegliwości, urazy i choroby. 
 • Wadliwa budowa szczęki i przetrwałe zęby mleczne.
 • Błąd opiekuna - głównie brak profilaktyki stomatologicznej, niekontrolowanie stanu uzębienia (zarówno samemu jak i u weterynarza), czy karmienie psa lub kota resztkami ze stołu (czego robić nie wolno!). 
 • Uraz mechaniczny – zdarza się i kotom i psom.

Jak dbać o zęby kota i psa?

Pierwsze na myśl przychodzi szczotkowanie, jednak nie każde zwierzę nam na to pozwoli. Już sobie wyobrażam wielce urażonego kota, który "karci nas" ostrymi pazurami... ;).
Jeśli więc chodzi o właśnie takie koty, albo psy, które również głośno i wyraźnie wyrażają sprzeciw, lepiej odpuścić mini-szczoteczkę do zębów i zgłosić się po pomoc do lekarza weterynarii. Istnieje teraz mnóstwo produktów czyszczących kocie i psie zęby: żele, chusteczki, krople jako dodatek do wody pitnej lub pokarmu... . 

My dostaliśmy niebieskawy żel Maxi/Guard OraZn od marki Vetfood. To bezsmakowy, naturalny preparat do higieny jamy ustnej zarówno psów, jak i kotów. Stosuję go poprzez nałożenie większej kropli na palec i wtarcie jej w dziąsła kota. Nie posiadam go wystarczająco długo, by go ocenić i napisać tutaj krótką opinię, ale mogę powiedzieć, że zęby Fryzi wyglądają ładnie ;).

źródło: Pexels

W przypadku psów wspomagająco można też podawać wszelkiego rodzaju gryzaki (ale nie zastępują one żeli i chusteczek do mycia zębów). Jest ich mnóstwo w sklepach. 

Koty mogą nie być nimi zainteresowane (choć istnieją zabawki dentystyczne dla kotów, a jakżeby inaczej). Wtedy rolę takiego gryzaka może spełnić suszony/wędzony przysmak, który zmusi zwierzę do dłuższego rozgryzania (a w przypadku diety BARF dobrze sprawdza się tutaj "żylaste" czy też "błoniaste" mięso ;)). Tak samo psom taki większy smakołyk (np. w postaci świńskiego ucha) bardzo przypadnie do gustu.

Istnieją również specjalne przekąski stomatologiczne w formie suchej karmy, jednak podchodzę do nich z pewnym dystansem. Sucha karma nie czyści zębów, dlatego nie wolno zdawać się tylko na takie rozwiązanie.


Profilaktyka przede wszystkim!


Bibliografia

Materiały z kursu Podstawy profilaktyki stomatologicznej psów i kotów. ŁAPA W DŁOŃ - Centrum Szkoleń Zoologicznych i Edukacji Ustawicznej. Listopad 2018.

Gradolewska, Dagmara. Jak dbać o higienę jamy ustnej u psów i kotów? Animal Expert. 3/2019. ISSN 2544-3992.

8 komentarzy:

 1. Ciekawe wskazówki,dotyczące dbania o zęby naszych pupili. Często te sprawy są pomijane, a myślę, że są równie ważne, jak troska o zdrowie zwierząt. Te gryzaki to świetny pomysł. Psy na pewno będą chętnie je używać.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że są ważne. Cieszę się, że tak uważasz i również pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Kontrola uzębienia naszym małych przyjaciół i podopiecznych jest niesamowicie ważna. Szkoda tylko, że zwierzątka nie mają głosu i nie są w stanie nam same powiedzieć, że coś je boli. Właśnie dlatego zdecydowanie należy sprawdzać ich ząbki.
  Pozdrawiam!
  Aldrazek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, to opiekun musi być odpowiedzialny i ma za zadanie pilnować zdrowia swojego zwierzaka, fizycznego i psychicznego :). Pozdrawiam.

   Usuń
 3. Bardzo przydatny post! Piękne zdjęcia! Pozdrawiam!^^

  OdpowiedzUsuń
 4. U nas objawem na kłopot z zębami choć nie mamy problemu z kamieniem na zębach było słabsze łaknienie suszonych przekąsek typu: mięso wołowe, cielęcina czy królik. Mam dwie suczki chihuahua. W grudniu ubiegłego roku jedna z nich czekała, aż druga mocno rozmemła swój przysmak i oddawała swój nie naruszony za ten mocno niezmiętolony i dojadała ze smakiem. Zaintrygowana sytuacją która powtórzyła się jeszcze parokrotnie umówiłam nas na wizytę u weterynarza. Co okazało się słuszną decyzją bowiem jeden z zębów mocniej się ruszał i zdecydowanie to mogło sprawiać tkliwość przy jedzeniu. Na następnej wizycie ząb został usunięty, a psina wróciła do zajadania się smakołykami tak jak przystało na zdrowego psa.

  Dodam jedynie, że moja chihuahua ma obecnie 10 lat i jedynie brak właśnie tego jednego zęba to świetny wynik jak na tą rasę. Ale dbanie o zgryz mamy wpajany od szczeniaczka, a od dobrych 4 lat z sukcesem używamy produktów naturalnych od Psiekawostki.pl. Warto szczotkować zęby psom bo to gwarantuje im nie tylko zdrowie, ale komfort w codziennym życiu.

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania, dziękuję ♥

Obsługiwane przez usługę Blogger.