Żółtko - prawdziwa bomba witaminowa dla Twojego kota


Kot nie powinien jeść białka jaja kurzego – jest dla niego szkodliwe (m.in. przez awidynę). Zupełnie inaczej sprawa ma się jednak z oddzielonym od białka żółtkiem – to bardzo zalecany element kociej diety.

Żółtko dla kota, jajko dla kota


Zalety podawania żółtka kotom

Żółtko jaja kurzego jest bogate w ważne witaminy A, D, E, K oraz witaminy z grupy B, w kwasy tłuszczowe omega-3 i żelazo. Ponadto, żółtko ma pozytywny wpływ na kocią odporność oraz kondycję kociego mózgu i wzroku. Zawarte w nim przeciwutleniacze w pewnym stopniu chronią przed nowotworami.

Również sierść kotów staje się ładniejsza i zdrowsza po spożywaniu żółtka (co potwierdzam z własnej obserwacji).

Żółtko jaja kurzego (a szczególnie tego z chowu ekologicznego*) jest bardzo zdrowe. Nie jest przetworzone, jak to bywa w przypadku witaminowej pasty dla kotów - nie jest więc sztucznym suplementem, nie zawiera konserwantów czy barwników.

* "Jaja z chowu ekologicznego zawierają o 30% mniej niezdrowego cholesterolu niż przy chowie klatkowym. Żółtko blade zimą, a nasycone latem posiada dużo witamin A, D i całej grupy B. Zapach i smak też jest inny. Jaja ekologiczne mają lekki zbożowy zapach. Zawierają mniej wody, a więcej białka." – źródło: https://www.fakt.pl/pieniadze/zakupy/czy-jest-roznica-miedzy-jajkiem-od-kury-hodowlanej-w-klatce-a-takim-od-kurki-na/d3m4pxn#slajd-1

W jaki sposób podawać żółtko?


Po prostu starannie oddzielamy żółtko od białka i nakładamy samo żółtko na kocią miskę.
Jeśli kot nie wyraża wielkiego entuzjazmu, można żółtko polać pastą dosmaczającą (np. Miamor Cat Snack Malt-Cream, która przy okazji redukuje powstawanie kłaczków). Choć przeważnie żółtko jest dla kotów atrakcyjne pod względem smaku, mogą zdarzyć się wyjątki :). Jeśli pasta nie pomoże, warto spróbować jeszcze z żółtkiem w postaci proszku, dostępnym do zakupienia w Internecie, np. RawDietLine BIO Żółtko jaja kurzego od marki Pokusa.

Nie gotujemy jajka przed podaniem żółtka – koty są odporne na bakterie z grupy Salmonella, nie dojdzie więc do zatrucia pokarmowego.

Jak często podawać żółtko?


Jeśli ma ono być naturalnym suplementem przy karmieniu kota gotowymi karmami, żółtko wystarczy podać raz na tydzień, bo nie można przesadzać z takimi bombami witaminowymi. Należy przy tym pamiętać, by nie podawać już kotu żadnych innych, gotowych past witaminowych – taki nadmiar może mu zaszkodzić.

1 komentarz:

  1. Ooo... nie słyszałam o tym, aby dawać żółtko kotom. Muszę powiedzieć sąsiadce, bo ona zawsze marudzi, że jej kot ma brzydką sierść.

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania, dziękuję ♥

Obsługiwane przez usługę Blogger.