Żółtko - prawdziwa bomba witaminowa dla Twojego kota


Kot nie powinien jeść białka jaja kurzego – jest dla niego szkodliwe (m.in. przez awidynę). Zupełnie inaczej sprawa ma się jednak z oddzielonym od białka żółtkiem – to bardzo zalecany element kociej diety.

Żółtko dla kota, jajko dla kota, witaminy dla kota, kocia dieta


Zalety podawania żółtka kotom

Żółtko jaja kurzego jest bogate w ważne witaminy A, D, E, K oraz witaminy z grupy B, w kwasy tłuszczowe omega-3 i żelazo. Ponadto, żółtko ma pozytywny wpływ na kocią odporność oraz kondycję kociego mózgu i wzroku. Zawarte w nim przeciwutleniacze w pewnym stopniu chronią przed nowotworami.

Również sierść kotów staje się ładniejsza i zdrowsza po spożywaniu żółtka (co potwierdzam z własnej obserwacji).

Żółtko jaja kurzego (a szczególnie tego z chowu ekologicznego*) jest bardzo zdrowe. Nie jest przetworzone, jak to jest w przypadku witaminowej pasty dla kotów - nie jest więc sztucznym suplementem, nie zawiera konserwantów czy barwników.

* "Jaja z chowu ekologicznego zawierają o 30% mniej niezdrowego cholesterolu niż przy chowie klatkowym. Żółtko blade zimą, a nasycone latem posiada dużo witamin A, D i całej grupy B. Zapach i smak też jest inny. Jaja ekologiczne mają lekki zbożowy zapach. Zawierają mniej wody, a więcej białka." – źródło: https://www.fakt.pl/pieniadze/zakupy/czy-jest-roznica-miedzy-jajkiem-od-kury-hodowlanej-w-klatce-a-takim-od-kurki-na/d3m4pxn#slajd-1

W jaki sposób podawać żółtko?


Po prostu oddzielamy żółtko od białka i nakładamy samo żółtko na kocią miskę. Jeśli trochę białka pozostanie na żółtku - nic się nie stanie. 
Jeśli kot nie wyraża wielkiego entuzjazmu, można spróbować z naturalnym dosmaczaczem, np.  dodać na wierzch rozdrobnione, suszone mięso od marki Samo Mięso.

Jeśli kot jest naprawdę oporny i to są jego początki, można żółtko polać pastą dosmaczającą (np. Miamor Cat Snack Malt-Cream). Nie ma ona zbyt dobrego składu i jestem w trakcie poszukiwania lepszej alternatywy, ale jeśli raz czy dwa razy polejemy nią wartościowe żółtko, by przekonać kota, nie wyrządzi ona szkód :).

Choć przeważnie żółtko jest dla kotów atrakcyjne pod względem smaku, mogą zdarzyć się wyjątki :). Jeśli pasta nie pomoże, warto spróbować jeszcze z żółtkiem w postaci proszku, dostępnym do zakupienia w Internecie, np. RawDietLine BIO Żółtko jaja kurzego od marki Pokusa.

Nie gotujemy jajka przed podaniem żółtka – koty są odporne na bakterie z grupy Salmonella, nie dojdzie więc do zatrucia pokarmowego.

Zamiast żółtka jaja kurzego można też podać żółtka jaj przepiórczych - są równie zdrowe i smakowite :). Około 3-4 jaja przepiórcze równają się wartości 1 jaja kurzego.

Żółtko dla kota, jajko dla kota, witaminy dla kota, kocia dieta

Jak często podawać żółtko?


Jeśli ma ono być naturalnym suplementem przy karmieniu kota gotowymi karmami, żółtko wystarczy podać raz na tydzień, bo nie można przesadzać z takimi bombami witaminowymi. Należy przy tym pamiętać, by nie podawać już kotu żadnych innych, gotowych past witaminowych – taki nadmiar może mu zaszkodzić.

8 komentarzy:

 1. Ooo... nie słyszałam o tym, aby dawać żółtko kotom. Muszę powiedzieć sąsiadce, bo ona zawsze marudzi, że jej kot ma brzydką sierść.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy żółtko może być podawane częściej w zmniejszonych ilościach? Czy zalecana jestjednorazowa dawka 1 raz w tygodniu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie widzę sensu w zmniejszaniu ilości podawanego żółtka, ponieważ jeśli już rozbijemy jajko, to oddzielamy żółtko od białka i teraz mielibyśmy część żółtka niby gdzieś odkładać? Chyba, że chodzi Ci o żółtko w postaci suszonej. Tak, generalnie zaleca się 1 żółtko jaja kurzego raz w tygodniu i częściej nie powinno się go podawać ze względu na właśnie bombę witaminową.

   Usuń
 3. Koteł po - życie zwracającej - operacji wycięcia 8-centymetrowego guza z pęcherza moczowego aprobuje wyłączenie żółtko (druga i - na razie - trzecia doba po).

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeśli kot jest chory, slaby i nie chce nic jeść, mogę podać mu więc jedno żółtko dziennie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedno żółtko dziennie to za dużo, w artykule powyżej piszę, iż jest to prawdziwa bomba witaminowa. Po skonsultowaniu z lekarzem weterynarii (nie wiem, na co chory jest kot) można podawać raz w tygodniu i obserwować. Żółtko nie jest lekiem, nie sprawi tu magicznie, że kot stanie się pełen energii :).

   Usuń
 5. Dzien dobry, kicia jest chora na nerki ma dużą anemię jak czesto powinnam podawać jej żółtko?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U kotów nerkowych dietę ustala się indywidualnie, wszystko jest zależne od przypadku. Tu dochodzi jeszcze anemia. Ja lekarzem weterynarii nie jestem, ale myślę, że w takim przypadku żółtko może nie wystarczyć, lepiej nie kombinować samemu. Radzę po prostu skonsultować to z lekarzem prowadzącym, ustalić leki i suplementy. Pozdrawiam.

   Usuń

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania, dziękuję ♥

Obsługiwane przez usługę Blogger.