Żółtko - prawdziwa bomba witaminowa dla Twojego kota


Kot nie powinien jeść białka jaja kurzego – jest dla niego szkodliwe (m.in. przez awidynę). Zupełnie inaczej sprawa ma się jednak z oddzielonym od białka żółtkiem – to bardzo zalecany element kociej diety.

Żółtko dla kota, jajko dla kota


Zalety podawania żółtka kotom

Żółtko jaja kurzego jest bogate w ważne witaminy A, D, E, K oraz witaminy z grupy B, w kwasy tłuszczowe omega-3 i żelazo. Ponadto, żółtko ma pozytywny wpływ na kocią odporność oraz kondycję kociego mózgu i wzroku. Zawarte w nim przeciwutleniacze w pewnym stopniu chronią przed nowotworami.

Również sierść kotów staje się ładniejsza i zdrowsza po spożywaniu żółtka (co potwierdzam z własnej obserwacji).

Żółtko jaja kurzego (a szczególnie tego z chowu ekologicznego*) jest bardzo zdrowe. Nie jest przetworzone, jak to bywa w przypadku witaminowej pasty dla kotów - nie jest więc sztucznym suplementem, nie zawiera konserwantów czy barwników.

* "Jaja z chowu ekologicznego zawierają o 30% mniej niezdrowego cholesterolu niż przy chowie klatkowym. Żółtko blade zimą, a nasycone latem posiada dużo witamin A, D i całej grupy B. Zapach i smak też jest inny. Jaja ekologiczne mają lekki zbożowy zapach. Zawierają mniej wody, a więcej białka." – źródło: https://www.fakt.pl/pieniadze/zakupy/czy-jest-roznica-miedzy-jajkiem-od-kury-hodowlanej-w-klatce-a-takim-od-kurki-na/d3m4pxn#slajd-1

W jaki sposób podawać żółtko?


Po prostu starannie oddzielamy żółtko od białka i nakładamy samo żółtko na kocią miskę.
Jeśli kot nie wyraża wielkiego entuzjazmu, można spróbować z naturalnym dosmaczaczem, np.  dodać na wierzch rozdrobnione, suszone mięso od marki Samo Mięso.

Jeśli kot jest naprawdę oporny i to są jego początki, można żółtko polać pastą dosmaczającą (np. Miamor Cat Snack Malt-Cream). Nie ma ona zbyt dobrego składu i jestem w trakcie poszukiwania lepszej alternatywy, ale jeśli raz czy dwa razy polejemy nią wartościowe żółtko, by przekonać kota, nie wyrządzi ona szkód :).

Choć przeważnie żółtko jest dla kotów atrakcyjne pod względem smaku, mogą zdarzyć się wyjątki :). Jeśli pasta nie pomoże, warto spróbować jeszcze z żółtkiem w postaci proszku, dostępnym do zakupienia w Internecie, np. RawDietLine BIO Żółtko jaja kurzego od marki Pokusa.

Nie gotujemy jajka przed podaniem żółtka – koty są odporne na bakterie z grupy Salmonella, nie dojdzie więc do zatrucia pokarmowego.

Zamiast żółtka jaja kurzego można też podać żółtka jaj przepiórczych - są równie zdrowe i smakowite :). Około 3-4 jaja przepiórcze równają się wartości 1 jaja kurzego.

Jak często podawać żółtko?


Jeśli ma ono być naturalnym suplementem przy karmieniu kota gotowymi karmami, żółtko wystarczy podać raz na tydzień, bo nie można przesadzać z takimi bombami witaminowymi. Należy przy tym pamiętać, by nie podawać już kotu żadnych innych, gotowych past witaminowych – taki nadmiar może mu zaszkodzić.

3 komentarze:

 1. Ooo... nie słyszałam o tym, aby dawać żółtko kotom. Muszę powiedzieć sąsiadce, bo ona zawsze marudzi, że jej kot ma brzydką sierść.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy żółtko może być podawane częściej w zmniejszonych ilościach? Czy zalecana jestjednorazowa dawka 1 raz w tygodniu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie widzę sensu w zmniejszaniu ilości podawanego żółtka, ponieważ jeśli już rozbijemy jajko, to oddzielamy żółtko od białka i teraz mielibyśmy część żółtka niby gdzieś odkładać? Chyba, że chodzi Ci o żółtko w postaci suszonej. Tak, generalnie zaleca się 1 żółtko jaja kurzego raz w tygodniu i częściej nie powinno się go podawać ze względu na właśnie bombę witaminową.

   Usuń

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania, dziękuję ♥

Obsługiwane przez usługę Blogger.