Żyć jak kot! – recenzja

Stéphane Garnier „Żyć jak kot!”


Stephane Garnier to francuski pisarz, redaktor i dziennikarz, a co najważniejsze… kociarz ;). Powinien uchodzić za specjalistę od kocio-ludzkich zwyczajów, ponieważ mało kto obserwuje koty z taką uwagą, spisuje wszelkie odkrycia z taką starannością i potrafi się do nich odnieść w stosunku do… ludzkiego życia.


Tym właśnie jest poradnik „Żyć jak kot!”. Tak, jest tu sporo o kotach, ale są one tylko wstępem do każdego rozdziału, do każdej złotej myśli zawartej w tej książce. Bo tak naprawdę chodzi w niej o to, by przekonać nas, ludzi, do pozytywniejszego myślenia, do zwolnienia i wzięcia przykładu właśnie z kotów – które, jak się okazuje, są mistrzami w wielu życiowych aspektach.


W czym kot jest mistrzem?


KOT JEST ZAWSZE NATURALNY I SPONTANICZNY

„Z tego co wiem, kot jest jedynym zwierzęciem, którego wszystkie emocje można odczytać z położenia uszu, szerokości źrenic i ruchu ogona” – Anne Calife

 • Książka poucza czytelnika, by nie udawał kogoś, kim nie jest. Uczy spontaniczności, która jest naturalna i odzwierciedla to, kim jesteśmy naprawdę.


KOT JEST ZAWSZE SZCZERY

„Kot jest niezwykle szczery: ludzie z różnych powodów ukrywają swoje prawdziwe uczucia, koty nigdy” – Ernest Hemingway

 • Mowa tu także o byciu szczerym w kontekście emocjonalnym, ale i o szczerości względem siebie. By wiedzieć, kiedy damy radę coś zrobić, a kiedy lepiej odpuścić dla własnego zdrowia psychicznego. 


KOT JEST SZCZERYM PRZYJACIELEM

„Kot może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy nie zostanie waszym niewolnikiem” – Theophile Gautier

 • Warto podtrzymywać więzi przyjaźni, nie odwracać się od przyjaciół w momencie poznania swojej miłości, nie poświęcać ich nikomu i niczemu.

Źródło: Stéphane Garnier „Żyć jak kot!”

To tylko trzy życiowe rady, a jest ich tutaj znacznie, znacznie więcej. W końcu książka liczy sobie 269 stron. 
Znajdziecie w niej ciekawie rozpisany, dzwudziestoczterogodzinny „Koci plan dnia”, pojawiający się na początku książki (rano) i zamykający się na jej końcu (późna noc).

Tam, po przeczytaniu całego poradnika, znajdziecie bardzo sympatyczny test na zmierzenie swojego ilorazu kotowatości ;). Jeśli będzie zbyt mały, musicie popracować nad „wyluzowaniem się”, poprawą samooceny, czyli... po prostu będzie wam zalecone częstsze branie przykładu z kota w codziennym życiu.


Co jakiś czas będziecie się też natykać na dające do myślenia listy od kota autora – Ziggy’ego. Ukazują życie człowieka z perspektywy kota, który często dziwi się nam, że ciągle gdzieś biegniemy, ciągle chcemy być lepsi, aż w końcu budzimy się przerażeni, że coś nam umyka… Szczęście? Prawdopodobnie tak.

Ziggy dziwi się również, że tak wielu ludzi nie pozwala kotom spać lub nawet drzemać obok siebie. Jeden z jego zabawnych listów ma na celu przekazanie, że spanie ze zwierzęciem to nic złego, że jego bliskość przynosi nam spokój, a nawet zdrowie. Żałuję, że na końcu książki nie umieszczono zdjęcia tego wspaniałomyślnego kota ;).

źródło: Stéphane Garnier „Żyć jak kot!”

Krótko mówiąc, nie musicie mieć kota, żeby sięgnąć po tę książkę! To świetny, napisany przejrzystym drukiem i bardzo przystępnym językiem poradnik dla każdego, uświadamiający wiele ważnych rzeczy, o których często zapominamy, a które przyniosłyby nam więcej radości, niż byśmy się spodziewali.

Na swój sposób urzekła mnie ta książka, dlatego na koniec chcę przekazać jeszcze jeden tekst, który zapadł mi w pamięć:

Stéphane Garnier „Żyć jak kot!”


Polecam!

* Poradnik ten należy traktować z należytym dystansem - jak sam gatunek wskazuje, jest to poradnik nt. rozwoju osobistego, a nie merytoryczna baza wiedzy o kotach. Nie oceniałam więc książki okiem kociego eksperta, czytając ją nie zagłębiałam się zbytnio, pełniłam rolę zwyczajnego czytelnika :)

15 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa książka, chętnie bym ją przeczytała ❤️

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta książka wydaje się być naprawdę wciągająca. Jeszcze jej nie mam, ale czytając Twój opis już mam ochotę ją przeczytać. Słusznie uznałaś, że powinno być foto kota na samym końcu książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że tak uważasz i jak najbardziej polecam :)

   Usuń
 3. Brzmi naprawdę interesująco, zwłaszcza z tymi wszystkimi złotymi poradami dotyczącymi codziennego życia! Myślę, że sięgnę po nią w najbliższym czasie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sięgaj, sięgaj! :)
   Takich porad jest tam naprawdę sporo.

   Usuń
 4. Książka wygląda na ciekawą, chętnie bym ją przeczytała. Uwielbiam takie wstawki, złote rady, cytaty w książkach, to bardzo inspirujące :) Świetna recenzja!
  Pozdrawiam ciepło ♡

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :). Ja też lubię tego typu zawartość w książce, wszystko wygląda wtedy lepiej, atrakcyjniej :).
   Również pozdrawiam!

   Usuń
 5. Książka zapowiada się naprawdę ciekawie. Muszę ją koniecznie przeczytać! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jako wielka miłośniczka kotów myślę, że lektura jest dla mnie idealna! :)
  Pozdrawiam serdecznie kochana!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, jeśli kochasz koty, to tym bardziej polecam ;).
   Również pozdrawiam :*

   Usuń

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania, dziękuję ♥

Obsługiwane przez usługę Blogger.