5 wskazówek na ostatnią chwilę - Jak pomóc kotu w Sylwestra?

Choć wiele kotów tego dnia zdaje się niczym nie przejmować i nie zwraca uwagi na fajerwerki, warto zadbać o ich psychikę. Stres jest bowiem nie zawsze widoczny na tzw. "gołe oko", poza tym Sylwester często wiąże się z ogólnym zamieszaniem, przygotowaniami i gośćmi - a to w pewnym stopniu wpływa na każdego kota, nie tylko tego lękliwego. Poniżej kilka wskazówek na ostatnią chwilę!


kot sylwester, jak pomóc kotu w sylwestra, kot nowy rok, sylwester a kot, sylwester, kot i goście, kot lękliwy, kot się boi, kot boi się sylwestra, kot fajerwerki, kot impreza, koci behawiorysta


A co z kotami bardziej lękliwymi i/lub mającymi fobie?

Na pracę nad kotem lękliwym jest już znacznie za późno (dwunasta już niedługo), ponieważ w jego przypadku przygotowania do Sylwestra trzeba zacząć nawet na trzy tygodnie przed sylwestrową nocą. Wiąże się to z zamawianiem niezbędnych produktów, takich jak preparaty uspokajające czy przedmioty nadające się na kryjówki, a także z testowaniem niektórych z preparatów z odpowiednim wyprzedzeniem - jest tak na przykład przy feromonach syntetycznych, na które kot może zareagować pozytywnie lub negatywnie i należy to sprawdzić min. trzy tygodnie przed Sylwestrem, a optymalnie jeszcze wcześniej w ciągu roku! Feromony są bowiem typem produktu, który musi się "rozkręcić" i ich działanie jest najskuteczniejsze po upływie właśnie kilku tygodni, czyli niewykluczone może okazać się dokupienie drugiego flakonu do dyfuzora wkładanego do gniazdka elektrycznego.


Przy kocie lękliwym jak najbardziej można wdrożyć poniższe wskazówki, ale nie pomogą mu już tak skutecznie. Warto w przyszłości rozważyć współpracę z kocim behawiorystą. Oczywiście zapraszam na konsultację.


5 sylwestrowych wskazówek na ostatnią chwilę

Niestety zdarza się, że opiekun nie pomyśli wcześniej o tym, jak pomóc kotu w tę noc (i dzień również), albo zwyczajnie nie jest jeszcze świadom, że w ogóle można coś zrobić. Dlatego właśnie prezentuję poniżej parę krótkich rad.

1 Skocz do lekarza weterynarii po delikatny preparat

Delikatny dlatego, że jest już za późno na testowanie tych silniejszych środków, a w razie niepożądanych i niepokojących reakcji kociego organizmu późną porą, nie będziemy mogli zawrócić do gabinetu, ponieważ będzie nieczynny!

Można tu więc sięgnąć po ziołowe preparaty, które choć trochę pomogą kotu się wyciszyć (np. Kalmvet, ale wybór i dawkowanie należy skonsultować ze specjalistą).

2 Zadbaj o możliwie spokojną atmosferę w domu

Nie krzyczmy, nie ekscytujmy się nadmiernie, nie piszczmy, nie wykonujmy wielu gwałtownych ruchów w obecności kota. Takie zachowanie go pobudzi, może sfrustrować. Kot nie rozumie, co się dzieje i dlaczego nagle tacy jesteśmy. Nie puszczajmy muzyki głośno, póki jeszcze nie jest to konieczne (impreza jeszcze się nie rozpoczęła), a widać, że kotu ona przeszkadza. Oczywiście są sytuacje, w których lekkie podkręcenie głośności w radiu czy telewizorze jest uzasadnione - gdy nadchodzi czas fajerwerkowych wystrzałów i chcemy trochę je zagłuszyć, by zwierzę czuło mniejszy niepokój.

3 Przekaż gościom zasady panujące w domu i nie pozwalaj im dokuczać kotu

Pamiętajmy, że goście odwiedzają przecież dom, który należy do nas. Mamy więc pełne prawo kulturalnie poinformować ich o panujących w nim zasadach, w tym tych dotyczących kota. Ważne jest uświadomienie, że kot ma prawo do spokoju i nie należy mu się narzucać, gonić go, wyciągać skądś na siłę czy ogólnie go dręczyć.

4 Zasuń zasłony w oknach, gdy będzie pojawiać się coraz więcej wystrzałów

Prosta sprawa, a ułatwia życie kotom, które niepokoją się takimi odgłosami. Jeśli do tego mamy w oknach rolety zewnętrzne, to świetnie - izolują od hałasu, więc śmiało można je opuścić, szczególnie w pobliżu godziny dwunastej.

5 Zaaranżuj kotu kryjówki

Nie kupimy już teraz legowisk, budek itd., ale możemy wykorzystać kartony po zamówieniach, a także nasze meble. Postawienie pod ścianą pokoju krzesła i osłonięcie go kocem to dobry pomysł na stworzenie dla kota "namiotu". Warto udostępnić mu również miejsce pod łóżkiem czy pod kanapą. Należy natomiast uważać na wszelkie miejsca na wysokości (szczyt regału itp.), ponieważ wystraszony nagle czymś kot może z niego spaść i zrobić sobie krzywdę. Jeśli więc mamy kota, który uparcie poszukuje wysokości, gdy odczuwa niepokój, owszem, trzeba mu je udostępnić, ale też zabezpieczyć!

kot sylwester, jak pomóc kotu w sylwestra, kot nowy rok, sylwester a kot, sylwester, kot i goście, kot lękliwy, kot się boi, kot boi się sylwestra, kot fajerwerki, kot impreza, koci behawiorysta

Koci LIVE na Instagramie - jak pomóc kotu przetrwać Sylwestra?

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zapraszam na koci LIVE, który odbył się we współpracy Akademii EduZoo ze mną i z Pupile.vet. Został zapisany w programie IGTV i każdy może go odtworzyć na profilu @eduzoo.pl.

Brak komentarzy:

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania, dziękuję ♥

Obsługiwane przez usługę Blogger.