Kiedy odebrać kocię z hodowli?

Zadecydowałam o napisaniu tego wpisu, ponieważ zbyt często zdarza się, że nieświadomi opiekunowie odbierają swoje nowe kocię z hodowli zbyt wcześnie, przez co później problemy mają i oni, i samo zwierzę. A ja? A ja jako kocia behawiorystka dwoję się i troję, żeby im wszystkim pomóc ;).


kot z hodowli, kocię, kiedy odebrać kocię, ile kocię musi być z matką, młode kocię, opieka kocię, kot behawior, kot problem, kocię gryzie, kot gryzie, kocię kuweta, koci behawiorysta, hodowla kotów, hodowanie kotów, hodowla miziaczek opinie, hodowla kotów miziaczek, pierwotna socjalizacja kota
Zdjęcie z hodowli: Miziaczek*PL


Ile czasu kocię powinno spędzić z matką i rodzeństwem?

Dawniej mówiło się, że kocięta powinny przebywać z matką i rodzeństwem do ukończenia 12 tygodnia życia. Obecnie jednak wiadomo już, że 12 to wciąż za mało i jest to raczej absolutne minimum.

Zaleca się, by kocię pozostało w hodowli wraz z matką i rodzeństwem aż do ukończenia 15, a nawet 16 tygodni życia!

Federacje felinologiczne (póki co) mają w regulaminach zapis jedynie o niewydawaniu kociąt do nowych domów przed 12 tygodniem życia, ale wierzę, że wkrótce się to zmieni. Tak, jak na przykład zmieniła się zasada z chipowaniem - u Felis Polonia od 2018 roku zachipowanie kotów w hodowli jest obowiązkowe.

Co dzieje się z kotem, który zostanie odebrany za wcześnie?

Kocię, które zostanie odebrane z hodowli zbyt wcześnie, ma później problemy socjalizacyjne. Taki kot nie zdążył nauczyć się, jak dzielić przestrzeń zarówno z innymi kotami, jak i z ludźmi. Może wykazywać problemy behawioralne. 

Przykładem jest tutaj chociażby nauka czystości od kociej matki/matki zastępczej/innych dorosłych kotów. Jeśli ta nauka zostanie zakłócona, kot może później mieć problem z prawidłowym załatwianiem potrzeb w kuwecie.

Kolejny z wielu przykładów: Kot może zbyt mocno gryźć opiekunów, a powodem będzie brak opanowanej inhibicji gryzienia. Kocię uczy się bowiem, do jakiego stopnia może podgryzać, by nie zabolało, głównie podczas zabawy z matką/zastępczą matką, rodzeństwem, czy innymi młodymi kotami. Jeśli zostanie oddzielone od tej grupy zbyt wcześnie, nie będzie posiadało takiej wiedzy.

12 tygodni - to okres socjalizacji pierwotnej u kotów, którego zaburzać nie wolno. Opiera się na nauce poprzez obserwację i naśladowanie. Odpowiada za prawidłowy rozwój oraz naukę funkcjonowania zarówno w towarzystwie innych kotów, jak i ludzi. Innymi słowy, kocię powinno mieć wtedy kontakt z matką, rodzeństwem, a także z człowiekiem. Ten etap w kocim życiu jest niezmiernie istotny!

15-16 tygodni - tyle czasu kocię powinno przebywać w hodowli, by w pełni wszystko opanować i być gotowym na samodzielne, prawidłowe funkcjonowanie oraz interakcje z człowiekiem czy innymi kotami.

kot z hodowli, kocię, kiedy odebrać kocię, ile kocię musi być z matką, młode kocię, opieka kocię, kot behawior, kot problem, kocię gryzie, kot gryzie, kocię kuweta, koci behawiorysta, hodowla kotów, hodowanie kotów, pierwotna socjalizacja kota
Te kocięta właśnie uczą się, choć ich mowa ciała przy kotach dorosłych wskazywałaby na konflikt, strach, niepewność.

Hodowla - sprawdź ją!

Każdy przyszły opiekun kota powinien sprawdzić hodowlę, do której zamierza się zwrócić z zapytaniem o zwierzę. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy hodowla jest zarejestrowana (sprawdza się to na stronie federacji, do której dana hodowla deklaruje przynależność). Tylko zarejestrowana hodowla jest hodowlą legalną i z takiej hodowli należy kupować zwierzęta.

Mamy wtedy więcej pewności, że hodowcy nie jest obojętny koci dobrostan i zasady rozmnażania kotów (czystość genów) - aczkolwiek to jeszcze i tak należy samodzielnie zweryfikować poprzez rozmowę z hodowcą i obejrzenie hodowli na własne oczy. Hodowca nie powinien uniemożliwiać obejrzenia hodowli - oczywiście może się zdarzyć, że dany termin może komuś nie pasować na spotkanie, ale powinna wtedy paść propozycja wizyty w innym terminie.

Jak było w naszym przypadku?

Jak już obserwujące mnie osoby na Facebook'u i Instagramie wiedzą, niedługo trafi do nas drugi Ragdoll. Zgadza się, Fryzia będzie miała kociego kumpla (mamy nadzieję, że proces zapoznawania ich przebiegnie sprawnie i pomyślnie ;)).

Zamieściłam na Ragdoll'owej Facebook'owej grupie ogłoszenie o poszukiwaniu hodowli z planowanymi miotami na rok 2021 i uważnie sprawdziłam każdą, która mi odpowiedziała, czy która została mi polecona. Zdecydowaliśmy się na hodowlę Miziaczek*PL i jestem z niej bardzo zadowolona. Nie napotkałam żadnych problemów podczas kontaktu z hodowcą, wręcz przeciwnie, mamy sympatyczny kontakt cały czas w razie potrzeby, wymieniamy się cenną wiedzą i wysyłamy sobie zdjęcia kotów :). Okazano mi również wyrozumiałość, gdy miałam wątpliwości odnośnie ostatecznego wyboru kocięcia, nie pospieszano (chciałam jak najlepiej dobrać je do mojej kotki i do nas).

Co najważniejsze, mogłam odwiedzić i obejrzeć hodowlę, na spokojnie przyjrzeć się kociętom i kotom dorosłym. Zaprezentowano mi wszelkie ważne dokumenty.

Odbieramy malucha, gdy będzie miał 16 tygodni (no, minus niecały 1 dzień, dla dociekliwych ;)). 
Nie możemy się już doczekać! Trzymajcie kciuki ;)

kot z hodowli, kocię, kiedy odebrać kocię, ile kocię musi być z matką, młode kocię, opieka kocię, kot behawior, kot problem, kocię gryzie, kot gryzie, kocię kuweta, koci behawiorysta, hodowla kotów, hodowanie kotów, hodowla miziaczek opinie, hodowla kotów miziaczek, pierwotna socjalizacja kota
Jeśli wszystko będzie w porządku, to będzie nasz przyszły, drugi Ragdoll


Wszystkie zdjęcia w tym wpisie pochodzą z hodowli Miziaczek*PL.


Czytelniku, jeśli masz problem ze swoim kocięciem lub chciałbyś/-abyś poszerzyć wiedzę na temat prawidłowej opieki i poszukujesz pomocy w prowadzeniu kocięcia (nawet bez problemu behawioralnego), możesz śmiało napisać do mnie poprzez formularz kontaktowy, bezpośredni mail lub poprzez stronę na Facebook'u. Taka konsultacja jest u mnie możliwa!

Brak komentarzy:

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania, dziękuję ♥

Obsługiwane przez usługę Blogger.