Kot/pies przyciska głowę do ściany – czym jest head pressing?


Head pressing to inaczej zjawisko, w którym zwierzę przyciska (nawet tylko lekko) głowę do ściany lub innych, twardych przedmiotów przez dłuższy czas. Jest do nich wtedy zwrócony przodem. Czynność tę powtarza, nawet w bardzo krótkich odstępach czasu, zdawałoby się, że bez powodu… nic bardziej mylnego!

Jeśli zauważycie takie zachowanie u swojego kota lub psa, nie lekceważcie go. Powinniście niezwłocznie udać się do gabinetu weterynaryjnego!

źródło: https://www.ecosost.it/blog/2017/9/7/head-pressing-sintomo-riconoscere-cani-gatti


Dlaczego?

Przyciskanie w ten sposób głowy świadczy o tym, że zwierzę odczuwa silny ból, a na ból należy reagować szybko. Odpowiedzialny opiekun zdaje sobie z tego sprawę. To poważna sytuacja, z której nie należy się śmiać (wielu uważa, że taka pozycja kota/psa jest słodka).

Zachowanie takie może być wywołane przez:

 • Zaburzenia neurologiczne
 • Guz mózgu
 • Wstrząśnienie mózgu
 • Zbliżający się udar
 • Wściekliznę
 • Pasożyty
 • Zatrucie

Metoda leczenia zależy oczywiście od diagnozy postawionej przez lekarza weterynarii, który powinien uważnie zbadać zwierzę i nie lekceważyć tematu.

Head pressing nie jest niczyim wymysłem.

Sceptykom, których nie przekonały moje słowa i źródła weterynaryjne, i którzy uważają, że head pressing to nic niepokojącego, pozwolę sobie pokazać i przetłumaczyć fragmenty streszczenia do raportu* nt. choroby australijskiego Silky Terriera.


W niniejszym raporcie opisano wyniki badań klinicznych, cytologicznych i histopatologicznych związanych z podskórnym pozaszkieletowym kostniakomięsakiem u 5-letniego australijskiego Silky Terriera. Guz znajdował się na głowie nad przednią i ciemieniową częścią czaszki […].
O ile nam wiadomo, ten opis przypadku jest pierwszym opisem pozaszkieletowego kostniakomięsaka głowy u psa na Sri Lance z objawami obrzęku głowy, letargu, ucisku głowy na przedmioty i anoreksji.

Widzimy tu, że ucisk głowy na przedmioty (czyli head pressing) faktycznie może być objawem poważnych chorób, a lekceważenie objawów to pozwolenie na rozwijanie się takich chorób.

Zdjęcie rentgenowskie czaszki chorego Silky Terriera

Head pressing dotyczy również innych zwierząt.

Tu przetłumaczyłam fragment wstępu do badania** dot. dziewięciu cieląt zmarłych w wyniku opryszczkowego zapalenia mózgu.


Kontekst: Opryszczkowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest chorobą zakaźną rozprzestrzenianą na całym świecie, najczęściej wywoływaną przez bydlęcy alfa-herpeswirus typu 5 (BoHV-5), chociaż bydlęcy alfa-herpeswirus typu 1 (BoHV-1) czasami może być czynnikiem sprawczym. Chorobę cechuje podostry lub ostry kliniczny początek, często dotykający zwierzęta narażone na stres. Objawy kliniczne są głównie neurologiczne z powodu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i martwicy kory. Zgłaszano także udział rdzenia kręgowego, jednak tylko w chorobie związanej z BoHV-1. Celem tego raportu jest opisanie wybuchu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych bydła związanego z BoHV-5.
Przypadek: W sierpniu 2017 dziewięć cieląt w wieku 1 roku zmarło na farmie bydła mięsnego ze stadem około 400 sztuk bydła. Zwierzęta wykazywały neurologiczne objawy kliniczne charakteryzujące się nadmiernym wydzielaniem śliny, wydzielinami z nosa i gałek ocznych, inkorporacją, apatią, drżeniem głowy, uciskaniem głowy […].
Według właściciela i lekarza weterynarii, dotknięte zwierzęta wykazywały poważne objawy kliniczne z szybkim postępem i często prowadzące do śmierci w ciągu siedmiu dni. Cztery z tych cieląt poddano sekcji, w mózgu obecne były duże zmiany […].


Tak, uciskanie głowy jest tutaj wymienione pomiędzy innymi objawami, lecz nadal oznacza to, iż było to zachowanie zwierząt na tyle istotne i niepokojące, że wymieniono je jako jeden z symptomów groźnej choroby zakaźnej.

W badaniu zamieszczono również zdjęcia. Cielę ze zdjęcia B stoi nienaturalnie blisko ściany, przodem do niej, wpatruje się w nią i dotyka jej lekko pyskiem. Zjawisko to nazwano head pressingiem połączonym ze stanem depresyjnym.

Head pressing’u nie należy mylić z head butting’iem.

Czyli ze słynnym, w pełni naturalnym i oznaczającym kocią radość „barankowaniem” – kot z zadowoleniem krótko uderza w nas swoją głową, często też wita się z nami w ten sposób, zderzając się z naszym czołem, mrucząc, pokazując, że naprawdę darzy nas sympatią. Head butting zaobserwowano również u niektórych psów, nie jest niczym niepokojącym, podczas gdy head pressing jest bardzo poważnym sygnałem do podjęcia natychmiastowych działań.

O head pressing’u możecie posłuchać również w wypowiedzi dr Karen Becker:

* Gothami, Welikadage & Pemachandra, Sugath & Wasalaarachchi, Kumudini & Ranasinghe, Lasantha & Premarathna, Amal & Kodithuwakku, Chathuri. (2018). Subcutaneous Extraskeletal Osteosarcoma of the Head in a Dog: A Case Report. 7. 1470. Dostęp: 25.09.2019

** Wronski, Julia & Santana de Cecco, Bianca & Henker, Luan & Lorenzett, Marina & Roehe, Paulo & Finoketti, Fernando & Totti, Thaís & Sonne, Luciana. (2018). Pub. 340 Outbreak of Bovine Herpetic Meningoencephalomyelitis in Southern Brazil. Acta Scientiae Veterinariae. 46. 340. 10.22456/1679-9216.89403. Dostęp: 25.09.2019


Inne pomocne źródła:
https://www.petmd.com/cat/conditions/neurological/how-treat-head-pressing-cats


Plagiatowi mówimy nie! Siedziałam do późnej nocy nad tym artykułem, uszanuj moją pracę :)

6 komentarzy:

 1. Jejku, jestem przerażona... niewinnie wyglądająca pozycja, choć zabawna tak na prawdę nie zwiastuje niczego dobrego.
  Bardzo dobrze, że o tym napisałaś. Jako posiadaczka psów i kotów zachowam cenną czujność.
  Pozdrawiam serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałam już o tej chorobie. W sumie dla mnie takie uciskanie nie wygląda zabawnie tylko dość niepokojąco. Do tej pory nie widziałam, aby moje zwierzęta miały takie objawy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za informację. Nie znałam tego objawu teraz wiem i idę nieść kaganek oświaty dalej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo! Tak, wiele osób nie zna tego objawu i warto uświadamiać :).

   Usuń
 4. "Widzimy tu, że ucisk głowy na przedmioty (czyli head pressing) faktycznie może przyczyniać się do powstania guza mózgu."

  Co?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W badaniu head pressing jest jednym z objawów, jakie zauważono u psa z guzem mózgu. Chodzi mi o to, by head pressing'u nie lekceważyć, bo lekceważenie objawów przyczynia się do rozwoju poważnych chorób. Zaraz zdanie poprawię, mój własny mózg musiał być już wyczerpany tłumaczeniem z angielskiego ;).

   Usuń

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania, dziękuję ♥

Obsługiwane przez usługę Blogger.