Smakołyki dla psów i kotów


DLACZEGO NALEŻY UWAŻAĆ Z PODAWANIEM SMAKOŁYKÓW PSOM I KOTOM


Ten tekst dotyczy smakołyków przeznaczonych tylko dla zwierząt - czyli przysmaków kupowanych w sklepach zoologicznych, supermarketach i w sklepach internetowych.

Zarówno psy, jak i koty, uwielbiają, gdy podajemy im przeróżne smakołyki pomiędzy posiłkami. Czasami wręcz się ich domagają, drapiąc w TĘ szafkę. Dzieje się tak, bo wszelkie przysmaki są wyprodukowane tak, by przyciągać smakiem i zapachem, tak, by nie skończyło się na „jednym gryzie”. Jeśli nie zachowamy zdrowego rozsądku i zaczniemy podawać przysmaki naszym czworonogom codziennie, i my, i one, poniosą przykre konsekwencje.

Hmmm, przysmak na trawienie, tu są multiwitaminy, tu suplementy, o, a ten na zdrowe zęby... . 
Aż nie wiadomo, co wybrać, prawda?
W przypadku większości psich i kocich smakołyków stężenie sodu jest bardzo wysokie. A nadmiar potasu oraz sodu może doprowadzić nawet do zatrzymania akcji serca i śmierci.
Ponadto, pies lub kot karmiony codziennie smakołykami, może przestać chcieć jeść normalną, pełnowartościową mokrą karmę – a TYLKO ona jest pełnowartościowa. Żaden przysmak nie zastąpi danej porcji posiłku, tak samo jak kawałek czekolady nie zastąpi nam obiadu bogatego w mięso i warzywa. Jeśli więc zwierzę będzie jadło smakołyki zamiast któregoś posiłku w ciągu dnia, jego zdrowie znacznie się pogorszy.
Nadmiar smakołyków prowadzi również do tycia, a otyłość jest niebezpieczna dla serca, stawów oraz kręgosłupa. Przy utrzymującej się nadwadze u kotów może się nawet rozwinąć cukrzyca.
Niektórzy z Was powiedzą: "No dobrze, ale ja daję mojemu psu/kotu taką pastę multiwitaminową. Przecież coś, co ma tyle witamin, musi być zdrowe!"
Odpowiem: Ja też podaję swojej kotce taką pastę. Jednak ta pasta będzie zdrowa, gdy poda się ją od czasu do czasu. Jeśli zacznie się ją podawać codziennie, w sporych ilościach – przestaje taka być. Nadmiar witamin również szkodzi. Szczególnie groźne są nadmierne dawki witaminy D, ponieważ skutkować to może zwapnieniem narządów miąższowych (również nerek i wątroby). W efekcie narządy te przestają prawidłowo funkcjonować i pies/kot może umrzeć.

A co najlepiej podawać kotom raz na tydzień? Surowe żółtko jajka oddzielone od białka. Ma wiele zdrowych składników, jest lepsze od sztucznych past. Ewentualnie te dwie rzeczy można podawać naprzemiennie.

Brak komentarzy:

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania, dziękuję ♥

Obsługiwane przez usługę Blogger.